Start › Stockholms län › STOCKHOLM
Silverhornet Fastighets AB
Utveckling9 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 1 | 125 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 125 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 150 | 85 | 197 | 49 | 44 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | −14 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 21 | 15 | 41 | 49 | 20 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 1 | 23 | 118 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 46 | 46 | 38 | 0 | 38 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 083 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 150 | −84 | −72 | −49 | −44 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −16 958 | −2 656 | −1 501 | 10 154 | −527 | 12 256 | −832 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −2 000 | 0 | 0 | 9 950 | 0 | 12 197 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −18 000 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 497 | 16 040 | 19 771 | 13 812 | 0 | 326 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 455 | 18 696 | 21 272 | 13 608 | 527 | 266 | 832 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −18 108 | −2 740 | −1 573 | 10 105 | −571 | 12 256 | −832 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 122 | 2 351 | 2 229 | −5 400 | – | 0 | 1 268 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 146 | – | – | – | – | 0 | −146 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | −24 | 2 351 | 2 229 | – | – | 0 | 1 414 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | 0 | 5 400 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −17 986 | −389 | 656 | 4 705 | −571 | 12 256 | 437 | 0 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 13 | 96 | 0 |
| Årets resultat | −17 986 | −389 | 656 | 4 705 | −571 | 12 243 | 340 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 119 216 | 198 114 | 323 597 | 249 174 | 18 428 | 20 564 | 28 740 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 117 832 | 164 757 | 302 080 | 157 781 | 17 480 | 19 678 | 27 250 | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 76 000 | 76 000 | – | – | – | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 0 | 76 000 | 76 000 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 | 62 | 108 | 192 | 152 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 16 | 62 | 108 | 192 | 152 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 117 816 | 88 695 | 225 973 | 157 590 | 17 328 | 19 678 | 27 250 | – |
| Andelar i koncernföretag | 62 214 | 64 417 | 64 364 | 4 677 | 1 577 | 1 577 | 250 | – |
| Andelar i intresseföretag | 1 527 | 1 527 | 1 527 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 500 | 21 000 | 158 331 | 151 162 | 6 500 | 6 500 | 27 000 | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 1 751 | 1 751 | 1 751 | 1 751 | 751 | 751 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 50 824 | – | – | 0 | 8 500 | 10 850 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 002 | 33 357 | 21 517 | 91 393 | 947 | 886 | 1 490 | – |
| Varulager m.m. | 225 | 225 | 225 | – | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 225 | 225 | 225 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 777 | 33 132 | 21 291 | 91 393 | 947 | 886 | 1 490 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | −182 | 14 965 | 7 757 | 29 838 | 617 | 617 | 1 476 | – |
| Fordringar hos intresseföretag | −18 453 | −453 | −479 | −593 | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | −1 560 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 19 411 | 20 179 | 14 013 | 62 149 | 330 | 14 | 14 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 255 | – | – |
| Kassa och bank | – | – | – | 0 | – | 0 | 0 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 119 216 | 198 114 | 323 597 | 249 174 | 18 428 | 20 564 | 28 740 | – |
| Eget kapital | 782 | 18 769 | 19 158 | 16 768 | 12 063 | 12 634 | 391 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Fritt eget kapital | 732 | 18 719 | 19 108 | 16 718 | 12 013 | 12 584 | 341 | – |
| Balanserat resultat | 18 719 | 19 108 | 18 452 | 12 013 | 12 584 | 341 | 0 | – |
| Årets resultat | −17 986 | −389 | 656 | 4 705 | −571 | 12 243 | 340 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 | – |
| Långfristiga skulder | 115 278 | 176 317 | 293 229 | 223 911 | 5 230 | 7 747 | 27 240 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 23 | 57 | 98 | 127 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 37 233 | 179 927 | 111 953 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 115 278 | 139 060 | 113 245 | 111 860 | 5 103 | 7 747 | 27 240 | – |
| Kortfristiga skulder | 3 156 | 2 883 | 11 064 | 8 349 | 989 | 38 | 964 | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | −29 | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 293 | – | – | – | 0 | – |
| Skatteskulder | −176 | −176 | −176 | −176 | −58 | 109 | 96 | – |
| Övriga skulder | 3 332 | 3 059 | 10 969 | 8 075 | 947 | −71 | 868 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 6 | 450 | 100 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget skall äga aktier i och förvalta dotterbolag, bedriva köp och försäljning av värdepapper, fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Externa faktorer, såsom förhållandena i finansierings- och fastighetsbranschen generellt, har gjort det svårt att finansiera satsningarna på grön energi. Därför har projekten i Marviken Development AB tillfälligt pausats. Planer finns att avyttra den delen av verksamheten.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
2024
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget skall äga aktier i och förvalta dotterbolag, bedriva köp och försäljning av värdepapper, fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Externa faktorer, såsom förhållandena i finansierings- och fastighetsbranschen generellt, har gjort det svårt att finansiera satsningarna på grön energi. Därför har projekten i dessa dotterbolag tillfälligt pausats.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
2023
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget skall äga aktier i och förvalta dotterbolag, bedriva köp och försäljning av värdepapper, fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget skall äga aktier i och förvalta dotterbolag, bedriva köp och försäljning av värdepapper, fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget skall äga aktier i och förvalta dotterbolag, bedriva köp och försäljning av värdepapper, fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget skall äga aktier i och förvalta dotterbolag, bedriva köp och försäljning av värdepapper, fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget skall äga aktier i och förvalta dotterbolag, bedriva köp och försäljning av värdepapper, fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 527 | 1 527 | 1 527 | 1 527 | 1 527 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 62 214 | 64 417 | 64 364 | 4 294 | 50 | 1 577 | 250 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 53 | 60 069 | 3 100 | 0 | 1 527 | 250 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 203 | 0 | – | – | 0 | 200 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 824 | 0 | 8 500 | 10 850 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 10 850 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 2 350 | 0 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-08-20 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 138 831 | 158 331 | 158 331 | 151 162 | 6 500 | 6 500 | 27 000 | 5 500 | 5 500 |
| Årets inköp | 1 500 | 0 | 7 169 | 144 662 | 0 | 0 | 21 500 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 21 000 | 0 | – | – | 0 | 20 500 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 137 331 | 137 331 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 238 | 238 | 238 | 238 | 198 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 40 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 222 | 176 | 130 | 92 | 46 |
| Årets avskrivningar | 46 | 46 | 38 | 46 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 76 000 | 76 000 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 76 000 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 76 000 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- EYD 686G BILLO, 106 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-08-21
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Uthyrning av fastigheter, lägenheter och lokaler.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Örebro
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-31
- Programvara
- E-revisor.se
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
AB-hem
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=AB-hem; Organisationsnummer=559045-7254; ForetagetsSate=Örebro; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Eimai
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Eimai; Organisationsnummer=559045-0895; ForetagetsSate=Örebro; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Halltorp Försäljning
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Halltorp Försäljning; Organisationsnummer=559134-2307; ForetagetsSate=Nordanstig; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Halltorps Gästgiveri
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Halltorps Gästgiveri; Organisationsnummer=559319-2916; ForetagetsSate=Hudiksvall; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=0.5
-
Albäck 3:107
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Albäck 3:107; Organisationsnummer=559054-1743; ForetagetsSate=Örebro; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
Visa fler relationer
-
Datorvärme i Sverige
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Datorvärme i Sverige; Organisationsnummer=559134-2323; ForetagetsSate=Örebro; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
AB-hem
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=AB-hem; Organisationsnummer=559045-7254; ForetagetsSate=Örebro; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Eimai
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Eimai; Organisationsnummer=559045-0895; ForetagetsSate=Örebro; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Halltorp Försäljning
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Halltorp Försäljning; Organisationsnummer=559134-2307; ForetagetsSate=Nordanstig; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Halltorps Gästgiveri
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Halltorps Gästgiveri; Organisationsnummer=559319-2916; ForetagetsSate=Hudiksvall; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=0.5
-
Albäck 3:107
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Albäck 3:107; Organisationsnummer=559054-1743; ForetagetsSate=Örebro; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1