AL-AMIN FOOD AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 649 | 1 540 | 171 | 974 |
| Nettoomsättning | 3 649 | 1 540 | 171 | 973 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 594 | 1 387 | 155 | 1 017 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 230 | 3 281 | 0 | 695 |
| Handelsvaror | 0 | −2 237 | 43 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 288 | 278 | 113 | 204 |
| Personalkostnader | 75 | 64 | 0 | 114 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 3 |
| Rörelseresultat | 56 | 154 | 16 | −43 |
| Finansiella poster | −52 | −3 | −1 | −5 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 52 | 3 | 1 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 | 151 | 15 | −48 |
| Resultat före skatt | 3 | 151 | 15 | −48 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 32 | – | – |
| Årets resultat | 1 | 119 | 15 | −48 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 825 | 540 | 127 | 143 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 100 | 100 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 100 | 100 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 100 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 825 | 540 | 27 | 43 |
| Varulager m.m. | 548 | – | 0 | 17 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 17 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 548 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 262 | 470 | 0 | 1 |
| Kundfordringar | 223 | 459 | 0 | 7 |
| Övriga fordringar | 39 | 11 | 0 | −7 |
| Kassa och bank | 16 | 70 | 27 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 825 | 540 | 127 | 143 |
| Eget kapital | 52 | 51 | −132 | −147 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 | 1 | −182 | −197 |
| Balanserat resultat | 1 | −117 | −197 | −150 |
| Årets resultat | 1 | 119 | 15 | −48 |
| Kortfristiga skulder | 773 | 488 | 259 | 291 |
| Leverantörsskulder | 250 | 250 | 0 | 77 |
| Skatteskulder | 172 | 176 | – | – |
| Övriga skulder | 351 | 63 | 259 | 215 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | −1 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 2 | 1 | −182 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 65 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Vi utökar våra produkter och kundbas och ökar vår försäljningstäckning i sverige
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
vi planerar att expandera för att omfatta hela sverige och andra eu-länder
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
företaget påverkades negativt från covid 19
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Vi har stoppat våra verksamhet i några månader på grund av renovering
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 |
Om bolaget
- Adress
- MUNINS GATA 2 A LGH 1402, 215 36 MALMÖ
- Registrerat
- 2017-08-09
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med försäljning av fisk, kött, och livsdedelsartiklar, bageriverksamhet samt import och export av kött och livsmedelsartiklarfrämst.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-26
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med försäljning av fisk, kött, och livsdedelsartiklar, bageriverksamhet samt import och export av kött och livsmedelsartiklarfrämst.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.