Start › Stockholms län › Stockholm
Stay Gold Holding AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | 0 | 188 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | 0 | 188 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 23 | 4 | 1 | 0 | 50 | 1 | 78 | 1 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 4 | 1 | 0 | 50 | 1 | 23 | 1 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 55 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −23 | −4 | −1 | 0 | −2 | −1 | 110 | −1 |
| Finansiella poster | 45 | 102 | 0 | 0 | – | 0 | 347 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −46 | – | – | – | 0 | 347 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 45 | 147 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 23 | 98 | −1 | 0 | −2 | −1 | 457 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 23 | 98 | −1 | 0 | −2 | −1 | 457 | −1 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 23 | – |
| Årets resultat | 23 | 98 | −1 | 0 | −2 | −1 | 434 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 148 | 212 | 161 | 162 | 162 | 164 | 547 | 49 |
| Anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | – | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | – | 0 | 0 |
| Andelar i koncernföretag | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 138 | 202 | 151 | 152 | 152 | 164 | 547 | 49 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Pågående arbeten för annans räkning | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Förskott till leverantörer | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 23 | 94 | 94 | 72 | 25 | 24 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 40 | 23 | 94 | 94 | 72 | 25 | 24 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | 0 | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 |
| Kassa och bank | 98 | 180 | 11 | 12 | 34 | 94 | 477 | 3 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 148 | 212 | 161 | 162 | 162 | 164 | 547 | 49 |
| Eget kapital | 148 | 236 | 478 | 479 | 479 | 481 | 482 | 49 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 98 | 186 | 428 | 429 | 429 | 431 | 432 | −1 |
| Balanserat resultat | 76 | 88 | 429 | 429 | 431 | 432 | −1 | 0 |
| Årets resultat | 23 | 98 | −1 | 0 | −2 | −1 | 434 | −1 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 0 | −23 | −317 | −317 | −317 | −317 | 65 | 0 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | −23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 0 |
| Övriga skulder | – | 0 | −340 | −340 | −340 | −340 | 42 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 110 | – | 0 | – | 340 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 429 | 431 | 432 | −1 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget går från en konsultativ verksamhet till att endast hålla placeringar i andra företag. Där av har omsättningen minskat
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
2019 startades konsultationsverksamheten upp och låg sedan på is under 2020. 2021 gjordes sista uppdraget innan investering i ny konsultverksamhet; Ajensi AB startades
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under 2017-2018 låg endast placeringar i bolaget. Under 2019 adderades konsultverksamhet som bidrog till den ökade omsättningen
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 10 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | – | 0 |
| Återförda avskrivningar | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LÅNGHOLMSGATAN 20, 117 33 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-08-09
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Företaget skall verka som ett holdingbolag för investeringar.
Bankgironummer
- 5372-1007
- STAY GOLD HOLDING AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-02
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget håller placeringar i andra företag och levererar konsulttjänster. Bolaget har sitt säte i Huddinge
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 154 kB | Öppna |
| 2024 | 154 kB | Öppna |
| 2023 | 80 kB | Öppna |
| 2022 | 81 kB | Öppna |
| 2021 | 79 kB | Öppna |
| 2020 | 177 kB | Öppna |
| 2019 | 80 kB | Öppna |
| 2018 | 80 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Ajensi AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Ajensi AB; Organisationsnummer=559332-7348; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=0.35000000000000003
-
Ajensi AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Ajensi AB; Organisationsnummer=559332-7348; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=0.35000000000000003