Start › Uppsala län › Uppsala
Fyris Fasad AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 984 | 986 | 757 | 563 | – |
| Nettoomsättning | 984 | 986 | 757 | 563 | – |
| Rörelsekostnader | 702 | 880 | 508 | 422 | 6 |
| Råvaror och förnödenheter | 446 | 491 | 190 | 84 | – |
| Övriga externa kostnader | 229 | 228 | 230 | 144 | 6 |
| Personalkostnader | −8 | 127 | 89 | 194 | – |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 34 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 283 | 107 | 248 | 141 | −6 |
| Finansiella poster | −2 | 0 | −18 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 1 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 1 | 18 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 280 | 106 | 230 | 140 | −6 |
| Resultat före skatt | 280 | 106 | 230 | 140 | −6 |
| Skatt på årets resultat | 60 | 22 | 50 | – | – |
| Årets resultat | 220 | 84 | 180 | 140 | −6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 396 | 208 | 189 | −42 | 73 |
| Anläggningstillgångar | 102 | 136 | 170 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 102 | 136 | 170 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 102 | 136 | 170 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 294 | 72 | 19 | −42 | 73 |
| Kortfristiga fordringar | 284 | 66 | 10 | −72 | 73 |
| Kundfordringar | 289 | – | 0 | 7 | – |
| Övriga fordringar | −4 | 66 | 10 | −79 | 73 |
| Kassa och bank | 10 | 6 | 9 | 30 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 396 | 208 | 189 | −42 | 73 |
| Eget kapital | 395 | 175 | 241 | 61 | 71 |
| Bundet eget kapital | −50 | −50 | −50 | −50 | 51 |
| Aktiekapital | −50 | −50 | −50 | −50 | 51 |
| Fritt eget kapital | 445 | 225 | 291 | 111 | 20 |
| Balanserat resultat | 225 | 141 | 111 | 0 | 26 |
| Årets resultat | 220 | 84 | 180 | 111 | −6 |
| Långfristiga skulder | −263 | −88 | −157 | – | – |
| Övriga skulder | −263 | −88 | −157 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 264 | 121 | 105 | −102 | 2 |
| Leverantörsskulder | 144 | 33 | 13 | 3 | – |
| Skatteskulder | 5 | 73 | 79 | 29 | 2 |
| Övriga skulder | 94 | −6 | 3 | −134 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | 21 | 10 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 90 | 150 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 90 | 150 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 111 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- KÄLLARBÄCKSVÄGEN 51, 752 57 UPPSALA
- Registrerat
- 2017-08-04
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom murning, puts och underhållsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5700-0408
- Fyris Fasad AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-11
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Uppsala registrerades år 2017 och bedriver sedan dess verksamhet inom murning, puts och underhållsarbete samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.