Start › Stockholms län › Stockholm
Qdeus AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 546 | 1 792 | 1 315 | 1 767 |
| Nettoomsättning | 1 546 | 1 792 | 1 121 | 1 767 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 194 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 010 | 1 122 | 857 | 1 047 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 1 | 3 |
| Handelsvaror | 61 | 53 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 39 | 68 | 47 | 113 |
| Personalkostnader | 910 | 1 001 | 810 | 931 |
| Rörelseresultat | 536 | 670 | 458 | 720 |
| Finansiella poster | 158 | 25 | −1 | −2 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 135 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 24 | 25 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 694 | 694 | 457 | 718 |
| Bokslutsdispositioner | −143 | −174 | −115 | −170 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −143 | −174 | −115 | −170 |
| Resultat före skatt | 551 | 521 | 342 | 548 |
| Skatt på årets resultat | 89 | 109 | 72 | 118 |
| Årets resultat | 462 | 412 | 270 | 430 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 235 | 2 196 | 1 531 | 1 493 |
| Anläggningstillgångar | 1 424 | 170 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 424 | 170 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 399 | 145 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 812 | 2 026 | 1 531 | 1 493 |
| Kortfristiga fordringar | 84 | 394 | 510 | 351 |
| Kundfordringar | 2 | 364 | 158 | 180 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 194 | 0 |
| Övriga fordringar | 82 | 26 | 158 | 170 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 3 | – | – |
| Kassa och bank | 728 | 1 632 | 1 021 | 1 142 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 235 | 2 196 | 1 531 | 1 493 |
| Eget kapital | 1 312 | 1 300 | 1 086 | 1 016 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 262 | 1 250 | 1 036 | 966 |
| Balanserat resultat | 800 | 838 | 766 | 536 |
| Årets resultat | 462 | 412 | 270 | 430 |
| Obeskattade reserver | 727 | 584 | 285 | 170 |
| Periodiseringsfonder | 727 | 584 | 285 | 170 |
| Kortfristiga skulder | 197 | 312 | 160 | 307 |
| Leverantörsskulder | 0 | 10 | 6 | 0 |
| Skatteskulder | 51 | 45 | 17 | 87 |
| Övriga skulder | 136 | 247 | 127 | 209 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | – | 300 | – |
| Medel att disponera | – | – | 1 036 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 |
| Årets inköp | – | 25 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 399 | 145 | 0 |
| Årets inköp | 1 391 | 145 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 138 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- LENNGRENSGATAN 2, 112 15 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-07-24
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom informationsteknologi, hälsa och träning.
Bankgironummer
- 780-7589
- Qdeus AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Solna
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom informationsteknologi, hälsa och träning. Företaget har sitt säte i Solna .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.