Start › Uppsala län › Bålsta
Tretton Trettiosju Fastigheter i Mälardalen AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 392 | 417 | 398 | 383 | 363 | 263 | 194 | 0 |
| Nettoomsättning | 392 | 417 | 398 | 383 | 363 | 263 | 194 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 253 | 212 | 258 | 256 | 205 | 183 | 122 | 16 |
| Råvaror och förnödenheter | 152 | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 114 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 51 | 40 | 191 | 189 | 137 | 128 | 112 | 16 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 58 | 68 | 68 | 68 | 55 | 10 | 0 |
| Rörelseresultat | 139 | 205 | 140 | 126 | 159 | 80 | 72 | −16 |
| Finansiella poster | −110 | −119 | −121 | −80 | −88 | −71 | −36 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 110 | 119 | 121 | 80 | 88 | 71 | 36 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | 86 | 18 | 46 | 71 | 9 | 36 | −24 |
| Resultat före skatt | 29 | 86 | 18 | 46 | 71 | 9 | 36 | −24 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 17 | 2 | 4 | 9 | 3 | 3 | 0 |
| Årets resultat | 22 | 69 | 16 | 42 | 61 | 6 | 33 | −24 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 662 | 2 716 | 2 777 | 2 813 | 2 835 | 2 854 | 1 486 | 1 409 |
| Anläggningstillgångar | 2 510 | 2 534 | 2 591 | 2 659 | 2 727 | 2 795 | 1 389 | 1 312 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 172 | 1 222 | 1 280 | 1 347 | 1 415 | 1 483 | 78 | 0 |
| Byggnader och mark | 1 172 | 1 222 | 1 272 | 1 322 | 1 373 | 1 423 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 7 | 25 | 43 | 60 | 78 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 339 | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 |
| Andelar i koncernföretag | 27 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 |
| Omsättningstillgångar | 152 | 182 | 185 | 154 | 108 | 60 | 97 | 97 |
| Kortfristiga fordringar | 31 | 34 | 25 | 43 | 49 | 38 | 46 | 11 |
| Kundfordringar | 23 | 24 | 0 | 30 | 37 | 31 | 25 | 0 |
| Övriga fordringar | – | 0 | 6 | 0 | – | 0 | 16 | 5 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 10 | 19 | 12 | 12 | 7 | 6 | 6 |
| Kassa och bank | 121 | 148 | 161 | 111 | 59 | 22 | 50 | 86 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 662 | 2 716 | 2 777 | 2 813 | 2 835 | 2 854 | 1 486 | 1 409 |
| Eget kapital | 275 | 253 | 185 | 168 | 126 | 65 | 59 | 26 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 225 | 203 | 135 | 118 | 76 | 15 | 9 | −24 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 203 | 135 | 118 | 76 | 15 | 9 | −24 | 0 |
| Årets resultat | 22 | 69 | 16 | 42 | 61 | 6 | 33 | −24 |
| Långfristiga skulder | 1 649 | 1 719 | 1 848 | 1 892 | 1 979 | 2 066 | 869 | 827 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 591 | 1 661 | 1 758 | 1 801 | 1 888 | 1 975 | 827 | 827 |
| Övriga skulder | 58 | 58 | 91 | 91 | 91 | 91 | 43 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 738 | 743 | 744 | 753 | 730 | 724 | 558 | 556 |
| Skulder till kreditinstitut | 87 | 87 | 87 | 87 | 87 | 87 | 0 | 35 |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 17 | 13 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 3 | 6 | 0 | 12 | 13 | 7 | 3 | 0 |
| Övriga skulder | 612 | 616 | 605 | 606 | 602 | 603 | 555 | 522 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 37 | 31 | 34 | 35 | 28 | 27 | – | – |
| Ställda säkerheter | 2 512 | 0 | 1 200 | 1 200 | 1 200 | – | – | – |
| Företagsinteckningar | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 1 200 | – | 1 200 | 1 200 | 1 200 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 118 | 76 | 15 | 9 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen ökade på grund av att uthyrningen av en lokal har kommit igång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 27 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 | 1 312 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 312 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 460 | 1 460 | 1 460 | 1 460 | 1 460 | 1 460 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 1 460 |
| Ackumulerade avskrivningar | 288 | 238 | 188 | 138 | 88 | 38 |
| Årets avskrivningar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 38 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 88 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 88 | 80 | 63 | 45 | 28 | 10 | 0 |
| Årets avskrivningar | 7 | 18 | 18 | 18 | 18 | 10 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- GILLMARKSVÄGEN 8, 746 34 BÅLSTA
- Registrerat
- 2017-07-17
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet är förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 870-0742
- 1337 Fastigheter AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Bålsta
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-27
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget registrerades år 2017 och verksamheten är uthyrning och förvaltning av industrilokaler.Bolaget har sitt säte i Håbo Kommun, Uppsala län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 157 kB | Öppna |
| 2024 | 9 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 9 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
| 2019 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Erito Fastigheter AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Erito Fastigheter AB; Organisationsnummer=559531-9608; ForetagetsSate=Bålsta; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1