Start › Stockholms län › Stockholm
Baie Blanche Inde AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 1 | 523 | 633 | 7 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 1 | 523 | 633 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 | 118 | 899 | 963 | 184 | 17 | 17 |
| Handelsvaror | 0 | 1 | 259 | 109 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 | 96 | 293 | 282 | 87 | 17 | 17 |
| Personalkostnader | – | 0 | 327 | 553 | 93 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | 20 | 20 | 3 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 17 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −6 | −118 | −376 | −330 | −177 | −17 | −17 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 695 | −757 | −869 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 695 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 102 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 859 | 869 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −118 | −376 | −330 | 518 | −774 | −886 |
| Resultat före skatt | −6 | −118 | −376 | −330 | 518 | −774 | −886 |
| Årets resultat | −6 | −118 | −376 | −330 | 518 | −774 | −886 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 46 | 52 | 189 | 564 | 1 135 | 566 | 1 324 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 57 | 77 | 97 | 520 | 474 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 57 | 77 | 97 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 57 | 77 | 97 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 520 | 474 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 0 | 179 | 238 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 0 | 26 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 0 | 340 | 210 |
| Omsättningstillgångar | 46 | 52 | 132 | 487 | 1 039 | 47 | 850 |
| Kortfristiga fordringar | 34 | 9 | 76 | 120 | 38 | 0 | 21 |
| Kundfordringar | – | 0 | 20 | 39 | 9 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 21 |
| Övriga fordringar | 34 | 9 | 10 | 9 | 29 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 46 | 71 | – | – | – |
| Kassa och bank | 12 | 43 | 56 | 367 | 1 000 | 47 | 829 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 46 | 52 | 189 | 564 | 1 135 | 566 | 1 324 |
| Eget kapital | 45 | 52 | 112 | 488 | 1 068 | 550 | 1 324 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −5 | 2 | 62 | 438 | 1 018 | 500 | 1 274 |
| Balanserat resultat | 2 | 120 | 438 | 768 | 500 | 1 274 | 2 160 |
| Årets resultat | −6 | −118 | −376 | −330 | 518 | −774 | −886 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 77 | 76 | 67 | 16 | 0 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 4 | 12 | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 58 | 49 | 49 | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 15 | 16 | 18 | 16 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 250 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 018 | 500 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 58 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen skiljer sig med över 30% mellan åren på grund av att verksamhet började bedrivas hela räkenskapsåret år 2022.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Netoomsättningen har ökat med över 30% mot föregående år på grund av att detta är första året med verksamhet hela räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Då företagets verksamhet ändrats under detta räkenskapsår är detta första året med nettoomsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 26 | 26 |
| Försäljningar och utrangeringar | 26 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 2 269 | 1 469 | 493 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 269 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 2 090 | 1 231 | 362 |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 859 | 869 | – |
| Återförda nedskrivningar | 0 | 2 090 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 340 | 210 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 340 | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | 0 | 36 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 100 | 100 | 100 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 100 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 100 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 43 | 23 | 3 | 0 |
| Årets avskrivningar | 5 | 20 | 20 | 3 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 48 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 85, 116 74 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-07-13
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva restaurang- och cateringverksamhet samt äga och förvalta värdepapper.
Bankgironummer
- 5234-4934
- BAIE BLANCHE INDE AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Örebro
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-04
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet med konsultationer inom organisation och administration. Verksamheten har varit vilande under året. Företaget har sitt säte i Örebro .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.