Start › Stockholms län › Huddinge
Anneli och Per Gustavsson AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 14 | 34 | 13 | 11 | 16 | 20 | 34 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 34 | 13 | 11 | 16 | 20 | 34 |
| Rörelseresultat | −14 | −34 | −13 | −11 | −16 | −20 | −34 |
| Finansiella poster | −5 | −20 | 0 | 29 | 10 | 22 | 568 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 550 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 29 | 10 | 22 | 18 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 5 | 20 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −54 | −13 | 18 | −6 | 2 | 534 |
| Resultat före skatt | −19 | −54 | −13 | 18 | −6 | 2 | 534 |
| Årets resultat | −19 | −54 | −13 | 18 | −6 | 2 | 534 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 415 | 835 | 1 389 | 1 856 | 2 133 | 2 915 | 3 913 |
| Anläggningstillgångar | 187 | 192 | 212 | 212 | 1 462 | 1 306 | 1 106 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 187 | 192 | 212 | 212 | 1 462 | 1 306 | 1 106 |
| Andelar i koncernföretag | 75 | 80 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fordringar hos koncernföretag | 112 | 112 | 112 | 112 | 362 | 206 | 6 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Omsättningstillgångar | 229 | 643 | 1 177 | 1 644 | 671 | 1 609 | 2 807 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 64 | 64 | 69 | 69 | 10 | 18 |
| Övriga fordringar | 0 | 64 | 64 | 69 | 69 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 10 | 18 |
| Kassa och bank | 229 | 579 | 1 113 | 1 576 | 602 | 1 599 | 2 789 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 415 | 835 | 1 389 | 1 856 | 2 133 | 2 915 | 3 913 |
| Eget kapital | 400 | 820 | 1 374 | 1 836 | 2 118 | 2 824 | 3 822 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 350 | 770 | 1 324 | 1 786 | 2 068 | 2 774 | 3 772 |
| Balanserat resultat | 370 | 824 | 1 336 | 1 768 | 2 074 | 2 772 | 3 238 |
| Årets resultat | −19 | −54 | −13 | 18 | −6 | 2 | 534 |
| Kortfristiga skulder | 15 | 15 | 15 | 20 | 15 | 91 | 91 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 5 | 0 | 76 | 76 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 220 | 400 | 500 | 450 | – | 700 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 068 | 2 774 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 25 | 20 | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 5 | 20 | 0 | – | – | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 112 | 112 | 112 | 112 | 362 | 206 | 6 | 756 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 156 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 250 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKOGSBORGSVÄGEN 7, 141 69 HUDDINGE
- Registrerat
- 2017-07-12
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 354-0218
- ANNELI OCH PER GUSTAVSSON AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län, Stockholms kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till P E Gustavsson Bygg AB (556736-9672) med säte i Huddinge. Bolaget är moderbolag. Med stöd av ÅRL 7:3 upprättas inte någon koncernredovisning. Inga koncerninterna inköp eller försäljningar har skett under året. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholms kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
P E Gustavsson Bygg AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till P E Gustavsson Bygg AB (556736-9672) med säte i Huddinge. Bolaget är moderbolag. Med stöd av ÅRL 7:3 upprättas inte någon koncernredovisning. Inga koncerninterna inköp eller försäljningar har skett under året. Företa
-
P E Gustavsson Bygg AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till P E Gustavsson Bygg AB (556736-9672) med säte i Huddinge. Bolaget är moderbolag. Med stöd av ÅRL 7:3 upprättas inte någon koncernredovisning. Inga koncerninterna inköp eller försäljningar har skett under året. Företa