Start › Västra Götalands län › Mölndal
Martin Agfjord AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 345 | 930 | 0 | 686 | 521 | 1 368 | 602 | 1 351 |
| Nettoomsättning | 345 | 930 | 0 | 686 | 521 | 1 368 | 599 | 1 351 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 |
| Rörelsekostnader | 273 | 704 | 506 | 578 | 488 | 623 | 338 | 720 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 1 | 0 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 96 | 105 | 84 | 71 | 74 | 70 | 40 | 65 |
| Personalkostnader | 177 | 598 | 422 | 506 | 414 | 551 | 298 | 654 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 73 | 226 | −506 | 108 | 33 | 745 | 264 | 632 |
| Finansiella poster | 7 | 54 | 47 | 1 006 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 1 006 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 54 | 47 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 79 | 281 | −459 | 1 113 | 33 | 745 | 264 | 632 |
| Bokslutsdispositioner | −21 | −70 | 447 | 0 | −9 | −187 | −68 | −184 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −21 | −70 | 447 | 0 | −9 | −187 | −68 | −184 |
| Resultat före skatt | 59 | 211 | −12 | 1 113 | 24 | 558 | 196 | 448 |
| Skatt på årets resultat | 13 | 43 | 3 | 2 | 5 | 120 | 43 | 122 |
| Årets resultat | 46 | 167 | −15 | 1 111 | 19 | 438 | 153 | 326 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 547 | 1 628 | 2 219 | 2 772 | 1 704 | 1 959 | 1 251 | 1 178 |
| Anläggningstillgångar | 880 | – | – | 0 | 1 072 | 1 072 | 522 | 322 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 880 | – | – | 0 | 1 072 | 1 072 | 522 | 322 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 1 072 | 1 072 | 522 | 322 |
| Andra långfristiga fordringar | 880 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 667 | 1 628 | 2 219 | 2 772 | 632 | 887 | 729 | 856 |
| Kortfristiga fordringar | 455 | 267 | 29 | 117 | 124 | 471 | 343 | 590 |
| Kundfordringar | 415 | 107 | – | – | 0 | 415 | 152 | 566 |
| Övriga fordringar | 35 | 3 | 29 | 117 | 124 | 56 | 191 | 22 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 157 | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Kassa och bank | 212 | 1 361 | 2 189 | 2 656 | 508 | 417 | 385 | 265 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 547 | 1 628 | 2 219 | 2 772 | 1 704 | 1 959 | 1 251 | 1 178 |
| Eget kapital | 1 295 | 1 249 | 2 082 | 2 097 | 986 | 967 | 528 | 376 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 245 | 1 199 | 2 032 | 2 047 | 936 | 917 | 478 | 326 |
| Balanserat resultat | 1 199 | 1 032 | 2 047 | 936 | 917 | 478 | 326 | 0 |
| Årets resultat | 46 | 167 | −15 | 1 111 | 19 | 438 | 153 | 326 |
| Obeskattade reserver | 91 | 70 | 0 | 447 | 447 | 438 | 252 | 184 |
| Periodiseringsfonder | 91 | 70 | 0 | 447 | 447 | 438 | 252 | 184 |
| Avsättningar | – | – | – | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 161 | 309 | 137 | 228 | 171 | 454 | 371 | 518 |
| Leverantörsskulder | 5 | 0 | 2 | 2 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 10 | 47 | 3 | 0 | 5 | 38 | 148 | 112 |
| Övriga skulder | 146 | 217 | 86 | 181 | 121 | 359 | 166 | 348 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 45 | 45 | 45 | 45 | 57 | 57 | 58 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | 100 | 100 | 100 | 322 |
| Äganderättsförbehåll | – | – | – | – | 100 | 100 | 100 | 322 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 1 000 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 047 | 936 | 917 | 478 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% beror främst på föräldraledighet, vilket har medfört minskad tillgänglig kapacitet under perioden
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % jämfört med föregående år, vilket beror på att verksamheten har kommit igång igen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget under räkenskapsåret ägnat sig åt produktutveckling samt att företagaren under en del av året varit föräldraledig.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företagaren har varit föräldraledig.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då ägaren har varit föräldraledig under 2021.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då uppdragets omfattning har ökat under året
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då ägare varit föräldraledig i 6 månader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 880 | 0 |
| Årets inköp | 880 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 072 | 1 072 | 522 | 322 |
| Årets inköp | – | – | 550 | 200 | 322 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 072 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TRAVTRÄNARGATAN 2 H, 431 62 MÖLNDAL
- Registrerat
- 2017-07-07
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva programvaruutveckling och konsultverksamhet inom IT-branschen. Aktiebolaget ska också äga, förvalta och bedriva handel med värdepapper samt utöva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 492-7992
- MARTIN AGFJORD AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver programvaruutveckling och konsultverksamhet inom IT-branschen samt att äga och förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Mölndal.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.