Start › Västmanlands län › Skinnskatteberg
Stockholm Demolering AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 810 | 4 163 | 5 738 |
| Nettoomsättning | 5 345 | 3 859 | 5 738 |
| Övriga rörelseintäkter | 465 | 304 | 0 |
| Rörelsekostnader | 5 770 | 4 202 | 5 438 |
| Handelsvaror | 93 | 70 | 85 |
| Övriga externa kostnader | 1 507 | 586 | 481 |
| Personalkostnader | 4 090 | 3 502 | 4 859 |
| Av- och nedskrivningar | 80 | 44 | 13 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 40 | −39 | 299 |
| Finansiella poster | −39 | −5 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 41 | 5 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | −44 | 299 |
| Bokslutsdispositioner | 88 | 22 | −110 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 76 | −76 |
| Förändring av överavskrivningar | 88 | −54 | −34 |
| Resultat före skatt | 89 | −22 | 189 |
| Skatt på årets resultat | 19 | 0 | 50 |
| Årets resultat | 70 | −22 | 139 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 418 | 759 | 1 262 |
| Anläggningstillgångar | 404 | 317 | 121 |
| Materiella anläggningstillgångar | 404 | 317 | 91 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 404 | 317 | 91 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 30 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 30 |
| Omsättningstillgångar | 1 014 | 443 | 1 140 |
| Kortfristiga fordringar | 772 | 366 | 647 |
| Kundfordringar | 551 | 57 | 636 |
| Övriga fordringar | 206 | 79 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 230 | 5 |
| Kassa och bank | 242 | 77 | 493 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 418 | 759 | 1 262 |
| Eget kapital | 237 | 168 | 189 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 187 | 118 | 139 |
| Balanserat resultat | 118 | 139 | 0 |
| Årets resultat | 70 | −22 | 139 |
| Obeskattade reserver | 0 | 88 | 110 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 76 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 88 | 34 |
| Långfristiga skulder | 198 | 145 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 198 | 145 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 982 | 359 | 962 |
| Skulder till kreditinstitut | 203 | – | – |
| Leverantörsskulder | 162 | 21 | 8 |
| Skatteskulder | 41 | 0 | 72 |
| Övriga skulder | 269 | 57 | 376 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 307 | 281 | 507 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 187 | 118 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Det är inte möjlighet att förutse Coronapandemins möjliga påverkan på bolagets verksamhet framöver då situationen kan förändras snabbt. Om ytterligare restriktioner införs till följd av pandemin eller om vaccinering inte kan ske i den takt eller har förväntad effekt kan detta förväntas påverka bolagets verksamhet negativt framöver genom minskad efterfrågan på bolagets produkter och tjänster
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Stockholm Demolering AB för år 2020. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stockholm Demolering ABs finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Stockholm Demolering AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har tappat en nyckelkund och jobbar nu aktivt för att ta in nya projekt i verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av orsäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 30 |
| Försäljningar och utrangeringar | 30 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 541 | 373 | 373 | 104 | 104 |
| Årets inköp | 168 | – | 269 | – | 104 |
| Ackumulerade avskrivningar | 137 | 57 | 57 | 13 | – |
| Årets avskrivningar | – | – | 44 | – | 13 |
| Återförda avskrivningar | −80 | – | −44 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Sandvretsvägen 5, 739 70 SKINNSKATTEBERG
- Registrerat
- 2017-07-03
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utföra rivningsarbeten samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2020
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2021-06-10
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom rivning och entreprenad och därmed förenlig verksamhet. Företagets säte är Stockholm
Väsentliga händelser
Hittills har den pågående Coronapandemin haft en begränsad påverkan på företaget och har inte orsakat några större störningar. Det är inte möjligt att förutse den möjliga påverkan på bolagets verksamhet då situationen kan förändras snabbt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.