Start › Östergötlands län › Linköping
4i0 Secure 7eletronics AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 823 | 952 | 989 | 780 | 1 103 | 1 102 | 1 128 |
| Nettoomsättning | 823 | 952 | 989 | 766 | 1 103 | 1 102 | 1 128 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 14 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 846 | 934 | 883 | 744 | 720 | 755 | 855 |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | – | – | 0 | 1 | 0 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 251 | 277 | 220 | 150 | 143 | 179 | 239 |
| Personalkostnader | 590 | 657 | 663 | 594 | 575 | 576 | 610 |
| Rörelseresultat | −23 | 18 | 106 | 36 | 384 | 347 | 274 |
| Finansiella poster | 3 | 5 | 24 | 3 | 2 | 2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 5 | 24 | 3 | 2 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −20 | 23 | 130 | 39 | 386 | 349 | 274 |
| Bokslutsdispositioner | 50 | 23 | – | 0 | −97 | −88 | −50 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 50 | 23 | – | 0 | −97 | −88 | −50 |
| Resultat före skatt | 30 | 46 | 130 | 39 | 289 | 261 | 224 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 11 | 24 | 12 | 58 | 57 | 48 |
| Årets resultat | 23 | 36 | 106 | 27 | 231 | 204 | 176 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 588 | 611 | 699 | 604 | 711 | 578 | 624 |
| Anläggningstillgångar | 153 | 155 | 257 | 300 | 300 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 153 | 155 | 257 | 300 | 300 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 153 | 155 | 257 | 300 | 300 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 435 | 456 | 442 | 304 | 411 | 578 | 624 |
| Kortfristiga fordringar | 195 | 242 | 253 | 163 | 150 | 146 | 175 |
| Övriga fordringar | 184 | 178 | 162 | 163 | 136 | 101 | 98 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 11 | 63 | 91 | 0 | 13 | 45 | 77 |
| Kassa och bank | 240 | 214 | 189 | 141 | 261 | 432 | 449 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 588 | 611 | 699 | 604 | 711 | 578 | 624 |
| Eget kapital | 333 | 310 | 374 | 268 | 340 | 309 | 280 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 283 | 260 | 324 | 218 | 290 | 259 | 230 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 260 | 224 | 218 | 190 | 59 | 55 | 54 |
| Årets resultat | 23 | 36 | 106 | 27 | 231 | 204 | 176 |
| Obeskattade reserver | 185 | 235 | 258 | 258 | 258 | 161 | 73 |
| Periodiseringsfonder | 185 | 235 | 258 | 258 | 258 | 161 | 73 |
| Kortfristiga skulder | 70 | 67 | 67 | 79 | 112 | 108 | 271 |
| Skatteskulder | 7 | 7 | 7 | – | 38 | 52 | 23 |
| Övriga skulder | 55 | 52 | 54 | 73 | 69 | 51 | 248 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 6 | 6 | 6 | 5 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 100 | – | 240 | 200 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 100 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 218 | 290 | 259 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsminskningen under året beror på att ägaren, den enda anställda, har varit mer ledig än tidigare år. Orderingången är fortsatt bra.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 153 | 155 | 257 | 300 |
| Årets inköp | 50 | 10 | 164 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 52 | 111 | 207 | – |
Om bolaget
- Adress
- KOMPANIGATAN 66, 587 58 LINKÖPING
- Registrerat
- 2017-07-03
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
4i0 Secure Teletronics AB tillhandahåller konsulttjänster inom IT-säkerhet och mjukvaruutveckling, samt produktförsäljning, tjänstförsäljning och produktutveckling samt prototypning av hårdvara för live-TV-strömning och media, men även uthyrning och försäljning av utrustning för ändamålet. Företaget bedriver också utbildningsverksamhet i arbetsmetodik och programmering, men även installation och drift av nätverk och servertjänster. Utöver detta erbjuder företaget specialanpassning av telemetriutrustning för motorsport och även testplattformar för att utveckla utövare i sporten. Det sista affärsområdet som företaget agerar inom är reparation och renovering av elektronik och datorer.
Bankgironummer
- 709-3602
- 4i0 Secure 7electronics AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-06
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Linköping registrerades år 2017 och tillhandahåller konsulttjänster inom IT-säkerhet och mjukvaruutveckling samt produktförsäljning, tjänsteförsäljning och produktutveckling samt prototypning av hårdvara för live-TV-strömning och media, men även uthyrning och försäljning av utrustning för ändamålet. Företaget bedriver också utbildningsverksamhet i arbetsmetodik och programmering, men även installation och drift av nätverk och servertjänster. Utöver detta erbjuder företaget specialanpassning av telemetriutrustning för motorsport och testplattformar för att utveckla utövare i sporten. Det sista affärsområdet som företaget agerar inom är reparation och renovering av elektronik och datorer. Företaget arbetar aktivt med hållbarhet och uppmanar anställda till att nyttja friskvård och flexibla arbetstider och arbetsplatser för att skapa en enklare och mer hållbar vardag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.