Start › Stockholms län › Lidingö
Jmarc 2 AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 92 | 111 | 37 | 93 | 122 | 68 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 92 | 111 | 37 | 93 | 122 | 68 | – | – |
| Rörelseresultat | −92 | −111 | −37 | −93 | −122 | −68 | – | – |
| Finansiella poster | 5 082 | 6 342 | 10 334 | −10 922 | 10 426 | 4 730 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 87 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 25 | 284 | 290 | 161 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | 0 | 66 | 35 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 990 | 6 232 | 10 297 | −11 016 | 10 304 | 4 661 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 990 | 6 232 | 10 297 | −11 016 | 10 304 | 4 661 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 47 | 12 | 0 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 4 990 | 6 185 | 10 285 | −11 016 | 10 304 | 4 661 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 66 204 | 61 246 | 83 014 | 72 794 | 83 749 | 73 415 | 70 121 | 1 433 |
| Anläggningstillgångar | 60 905 | 60 488 | 62 911 | 51 592 | 59 757 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 905 | 60 488 | 62 911 | 51 592 | 59 757 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 9 438 | 12 020 | 12 120 | 7 016 | 21 757 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 51 468 | 48 468 | 50 790 | 44 576 | 38 000 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 299 | 758 | 20 104 | 21 202 | 23 992 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 58 | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 47 | – | – | – | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 11 | – | – | – | 0 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 66 204 | 61 246 | 83 014 | 72 794 | 83 749 | – | – | – |
| Eget kapital | 66 102 | 61 112 | 82 927 | 72 643 | 83 658 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 66 052 | 61 062 | 82 877 | 72 593 | 83 608 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 61 062 | 54 877 | 72 593 | 83 608 | 73 305 | – | – | – |
| Årets resultat | 4 990 | 6 185 | 10 285 | −11 016 | 10 304 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 102 | 134 | 87 | 151 | 91 | – | – | – |
| Skatteskulder | 47 | 59 | 12 | – | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 55 | 75 | 75 | 151 | 91 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget, med säte på Lidingö, ska äga och förvalta värdepapper.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget, med säte i Stockholm, ska äga och förvalta värdepapper.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under 2024 har bolaget överlåtits i sin helhet till CMARJ AB. En utdelning på extra stämma om 28 mkr har också genomförts.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget, med säte i Stockholm, ska äga och förvalta värdepapper.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Osäkra omvärldsfaktorer som konflikter i världen samt inflation har inte påverkat utvecklingen av företagets finansiella resultat eller ställning. Ledningen följer löpande utvecklingen och bedömer hur denna kan komma att påverka bolagets framtida intäkter och resultat. Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Under 2024 kommer bolaget överlåtas i sin helhet till CMARJ AB. En utdelning på extra stämma om 28 mkr har också beslutats efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget, med säte i Stockholm, ska äga och förvalta värdepapper.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Konflikter i världen samt inflation har inte påverkat utvecklingen av företagets finansiella resultat eller ställning. Ledningen följer löpande utvecklingen och bedömer hur denna kan komma att påverka bolagets framtida intäkter och resultat.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2021
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget, med säte på Lidingö, ska äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Vid tidpunkten för avlämnandet av årsredovisningen har Corona-pandemin väsentligt påverkat de allmänna marknadsförutsättningarna vad gäller osäkerhet och risk. I dagsläget har bolaget inte noterat några vikande trender.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 51 468 | 48 468 | 50 790 | 48 000 | 38 000 | 20 000 | 0 |
| Årets inköp | 3 000 | 0 | 3 000 | 10 000 | 18 000 | 20 000 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 323 | 210 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 3 424 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 3 424 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- EKBACKEVÄGEN 9, 181 46 LIDINGÖ
- Registrerat
- 2017-07-03
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva förvaltning av värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5214-4979
- JMARC 2 AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Lidingö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.