Start › Dalarnas län › Falun
NHIRAB Bygg AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 282 | 3 596 | 3 984 | 4 832 |
| Nettoomsättning | 5 260 | 3 560 | 3 974 | 4 831 |
| Övriga rörelseintäkter | 23 | 36 | 10 | 1 |
| Rörelsekostnader | 5 269 | 3 208 | 3 859 | 4 822 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 434 | 2 682 | 3 192 | 4 079 |
| Övriga externa kostnader | 144 | 114 | 179 | 146 |
| Personalkostnader | 664 | 389 | 452 | 594 |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 23 | 13 | 3 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 22 | 0 |
| Rörelseresultat | 14 | 388 | 126 | 10 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −2 | −1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 13 | 388 | 124 | 9 |
| Resultat före skatt | 13 | 388 | 124 | 9 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 85 | 27 | 3 |
| Årets resultat | 10 | 303 | 96 | 6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 578 | 926 | 687 | 456 |
| Anläggningstillgångar | 148 | 79 | 103 | 22 |
| Materiella anläggningstillgångar | 148 | 79 | 103 | 22 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 148 | 79 | 103 | 22 |
| Omsättningstillgångar | 1 430 | 847 | 584 | 434 |
| Kortfristiga fordringar | 1 056 | 399 | 125 | 252 |
| Kundfordringar | 71 | 72 | 120 | 235 |
| Övriga fordringar | 321 | 327 | 4 | 17 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 664 | – | – | – |
| Kassa och bank | 374 | 448 | 459 | 182 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 578 | 926 | 687 | 456 |
| Eget kapital | 427 | 416 | 153 | 56 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | – | – | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 377 | 366 | 103 | 6 |
| Balanserat resultat | 366 | 103 | 6 | 0 |
| Årets resultat | 10 | 303 | 96 | 6 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 140 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 140 |
| Kortfristiga skulder | 1 151 | 510 | 534 | 259 |
| Leverantörsskulder | 377 | 216 | 175 | 98 |
| Skatteskulder | 64 | 106 | 17 | 0 |
| Övriga skulder | 36 | 182 | 127 | 140 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 674 | 6 | 214 | 22 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 40 | – |
| Medel att disponera | 377 | 366 | 103 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset kan efter balansdagen haft en påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har troligen efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-10-01 | 2018-09-30 | 2017-06-19 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 211 | 116 | 116 | 25 | 25 | 0 |
| Årets inköp | 95 | – | 116 | – | 25 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 25 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 63 | 37 | 13 | 3 | 3 | 0 |
| Årets avskrivningar | 27 | 23 | 13 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2017-06-19
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-11-17
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Norrtälje kommun registrerades år 2017 och bedriver sedan dess verksamhet inom bygg och därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Spridningen av Coronaviruset kan antas påverka utvecklingen av bolagets verksamhet, ställning och resultat. Se även noten avseende väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut. Företagets nettoomsättning har under räkenskapsåret ökat med ca 47% jämfört mot föregående år vilket till stor del beror på fler större kunduppdrag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.