Evamar AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 8 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 22 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 8 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 22 | 8 |
| Rörelseresultat | −7 | −8 | −7 | −7 | −7 | −7 | −7 | −22 | −8 |
| Finansiella poster | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | −1 | 7 879 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | – | – | – | 7 879 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | −1 | −1 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | −8 | −7 | −7 | −7 | −7 | −8 | −23 | 7 871 |
| Resultat före skatt | −5 | −8 | −7 | −7 | −7 | −7 | −8 | −23 | 7 871 |
| Årets resultat | −5 | −8 | −7 | −7 | −7 | −7 | −8 | −23 | 7 871 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 246 | 6 751 | 7 010 | 7 267 | 7 514 | 7 770 | 7 778 | 7 907 | 7 929 |
| Omsättningstillgångar | 3 246 | 6 751 | 7 010 | 7 267 | 7 514 | 7 770 | 7 778 | 7 907 | 7 929 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 631 | 1 240 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 631 | 1 240 |
| Kassa och bank | 3 246 | 6 751 | 7 010 | 7 267 | 7 514 | 7 770 | 7 778 | 7 275 | 6 689 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 246 | 6 751 | 7 010 | 7 267 | 7 514 | 7 770 | 7 778 | 7 907 | 7 929 |
| Eget kapital | 2 740 | 3 245 | 6 753 | 7 260 | 7 387 | 7 644 | 7 771 | 7 899 | 7 921 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 690 | 3 195 | 6 703 | 7 210 | 7 337 | 7 594 | 7 721 | 7 849 | 7 871 |
| Balanserat resultat | 2 695 | 3 203 | 6 710 | 7 217 | 7 344 | 7 601 | 7 729 | 7 871 | – |
| Årets resultat | −5 | −8 | −7 | −7 | −7 | −7 | −8 | −23 | 7 871 |
| Kortfristiga skulder | 506 | 3 506 | 256 | 7 | 127 | 127 | 7 | 8 | 8 |
| Övriga skulder | 500 | 3 500 | 250 | 0 | 120 | 120 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 500 | 3 500 | 500 | 120 | 250 | 120 | 120 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 500 | 3 500 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 7 210 | 7 337 | 7 594 | 7 721 | 7 849 | 7 871 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2017-12-31 |
|---|---|
| Årets inköp | 116 |
| Försäljningar och utrangeringar | 116 |
Om bolaget
- Adress
- BLÅBÄRSSTIGEN 7, 227 38 LUND
- Registrerat
- 2017-06-16
Verksamhet enligt registret
Kapitalförvaltning.
Bankgironummer
- 243-5220
- EVAMAR AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Skåne län, Lund kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten EvaMar AB ska bedriva förvaltning och handel med värdepapper för den begränsade kretsen av aktieägare. Företaget har sitt säte i Skåne län, Lund kommun .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.