ByNP AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 419 | 909 | 778 | 496 | 604 | 404 |
| Nettoomsättning | 1 419 | 909 | 778 | 494 | 526 | 400 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 2 | 78 | 4 |
| Rörelsekostnader | 1 315 | 876 | 772 | 468 | 588 | 448 |
| Råvaror och förnödenheter | 327 | 200 | 200 | 123 | 123 | 102 |
| Övriga externa kostnader | 293 | 168 | 134 | 138 | 130 | 126 |
| Personalkostnader | 694 | 508 | 438 | 207 | 336 | 220 |
| Rörelseresultat | 105 | 33 | 6 | 27 | 15 | −44 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | −1 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 104 | 32 | 6 | 27 | 15 | −44 |
| Resultat före skatt | 104 | 32 | 6 | 27 | 15 | −44 |
| Skatt på årets resultat | 22 | 7 | 1 | – | – | – |
| Årets resultat | 83 | 26 | 5 | 27 | 15 | −44 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 473 | 250 | 168 | 118 | 130 | 100 |
| Anläggningstillgångar | 25 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | – | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 25 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 448 | 250 | 168 | 118 | 130 | 100 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 10 | 33 | 37 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 10 | 33 | 37 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 8 | 7 | 0 | 9 | 3 |
| Övriga fordringar | 0 | 8 | 0 | 0 | 2 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 7 | 0 | 7 | 0 |
| Kassa och bank | 448 | 243 | 160 | 108 | 88 | 60 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 473 | 250 | 168 | 118 | 130 | 100 |
| Eget kapital | 162 | 79 | 54 | 49 | 72 | 57 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 112 | 29 | 4 | −1 | 22 | 7 |
| Balanserat resultat | 29 | 4 | −1 | 22 | 7 | 51 |
| Årets resultat | 83 | 26 | 5 | 27 | 15 | −44 |
| Kortfristiga skulder | 310 | 171 | 114 | 69 | 58 | 44 |
| Leverantörsskulder | 12 | 9 | 11 | 12 | 13 | 9 |
| Skatteskulder | 28 | 8 | 1 | – | – | – |
| Övriga skulder | 126 | 81 | 93 | 47 | 40 | 29 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 144 | 73 | 10 | 10 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 22 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-04-30 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 |
| Årets inköp | 25 |
Om bolaget
- Adress
- SKEPPSGATAN 24 G, 217 43 MALMÖ
- Registrerat
- 2017-06-15
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva hårfrisering samt butiksförsäljning och konsultverksamhet inom hår- och kroppsvårdsområdet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5013-3735
- ByNP AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten ByNP AB startade sin verksamhet 2017 och bedriver hår- och skönhetsvård i centrala lokaler i Malmö. Företaget har sitt säte i Malmö .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Ökad nettoomsättning beror på ökad efterfrågan på företages tjänster. ByNP har förvärvat samtliga aktier i La Noc AB, 559385-8409 som är ett helägt dotterbolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.