Start › Stockholms län › Ekerö
GrundFab mark och anläggning AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 17 205 | 11 782 | 13 985 | 9 467 | 2 429 |
| Nettoomsättning | 16 616 | 11 407 | 13 985 | 9 467 | 2 429 |
| Övriga rörelseintäkter | 590 | 375 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 16 903 | 11 313 | 13 650 | 9 694 | 2 045 |
| Handelsvaror | 9 175 | 5 035 | 7 609 | 5 294 | 1 308 |
| Övriga externa kostnader | 2 289 | 1 897 | 2 282 | 1 949 | 394 |
| Personalkostnader | 5 378 | 4 322 | 3 697 | 2 402 | 342 |
| Av- och nedskrivningar | 62 | 60 | 62 | 49 | 0 |
| Rörelseresultat | 302 | 469 | 335 | −227 | 384 |
| Finansiella poster | −138 | −53 | −40 | −18 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 138 | 53 | 40 | 18 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 164 | 416 | 295 | −245 | 384 |
| Resultat före skatt | 164 | 416 | 295 | −245 | 384 |
| Skatt på årets resultat | 48 | 92 | 16 | 0 | 85 |
| Årets resultat | 116 | 323 | 279 | −245 | 299 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 967 | 4 118 | 3 696 | 2 040 | 913 |
| Anläggningstillgångar | 310 | 372 | 432 | 429 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 310 | 372 | 432 | 429 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 279 | 326 | 372 | 419 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 31 | 47 | 60 | 10 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 4 657 | 3 746 | 3 264 | 1 612 | 913 |
| Kortfristiga fordringar | 4 657 | 3 746 | 3 264 | 1 612 | 876 |
| Kundfordringar | 973 | 394 | 695 | 650 | 240 |
| Övriga fordringar | 1 021 | 222 | 264 | 263 | 115 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 663 | 3 130 | 2 306 | 699 | 521 |
| Kassa och bank | – | – | – | 0 | 36 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 967 | 4 118 | 3 696 | 2 040 | 913 |
| Eget kapital | 822 | 706 | 383 | 104 | 349 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 772 | 656 | 333 | 54 | 299 |
| Balanserat resultat | 656 | 333 | 54 | 299 | 0 |
| Årets resultat | 116 | 323 | 279 | −245 | 299 |
| Långfristiga skulder | 824 | 772 | 469 | 581 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 158 | 216 | 335 | 384 | 0 |
| Checkräkningskredit | 666 | 555 | 134 | 198 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 320 | 2 641 | 2 843 | 1 355 | 564 |
| Leverantörsskulder | 737 | 1 226 | 1 668 | 842 | 288 |
| Skatteskulder | 0 | 11 | 0 | 68 | 77 |
| Övriga skulder | 2 401 | 1 038 | 882 | 334 | 135 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 182 | 366 | 293 | 111 | 64 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 772 | 656 | 333 | 54 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget under året satsat på att växa.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att satsningarna på att öka omsättningen har slagit väl ut.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 78 | 78 | 13 |
| Årets inköp | – | 65 | 13 |
| Ackumulerade avskrivningar | 31 | 18 | 3 |
| Årets avskrivningar | 13 | 16 | 3 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 465 | 465 | 465 |
| Årets inköp | – | – | 465 |
| Ackumulerade avskrivningar | 140 | 93 | 47 |
| Årets avskrivningar | 47 | 47 | 47 |
Om bolaget
- Adress
- Frejas väg 11, 178 54 EKERÖ
- Registrerat
- 2017-06-12
Verksamhet enligt registret
Bolaget bedriver mark- och anläggningsarbeten samt konsultationer inom bygg samt därmed förenlig verksamhet samt att köpa, sälja, äga och förädla lös och fast egendom.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-10-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom mark- och anläggningsarbeten samt konsultationer inom bygg samt därmed förenlig verksamhet samt att köpa, sälja, äga och förädla lös och fast egendom.. Företaget har sitt säte i Ekerö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.