MerJay Fastighet AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 063 | 1 228 | 1 426 | 908 | 898 | 942 | 1 190 | 728 | 117 |
| Nettoomsättning | 941 | 862 | 907 | 908 | 898 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 121 | 365 | 519 | – | – | 942 | 1 190 | 728 | 117 |
| Rörelsekostnader | 988 | 1 095 | 913 | 793 | 546 | 656 | 988 | 508 | 55 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 820 | 937 | 547 | 590 | 343 | 454 | 786 | 386 | 55 |
| Personalkostnader | 45 | 34 | 164 | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 123 | 123 | 203 | 203 | 203 | 203 | 203 | 123 | 0 |
| Rörelseresultat | 75 | 133 | 513 | 115 | 352 | 286 | 202 | 220 | 62 |
| Finansiella poster | −354 | −362 | −742 | −151 | −27 | −166 | −154 | −148 | −13 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 354 | 363 | 743 | 151 | 27 | 166 | 154 | 148 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | −279 | −229 | −229 | −36 | 325 | 120 | 48 | 72 | 49 |
| Resultat före skatt | −279 | −229 | −229 | −36 | 325 | 120 | 48 | 72 | 49 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 67 | 26 | 10 | 16 | 11 |
| Årets resultat | −279 | −229 | −229 | −36 | 258 | 94 | 38 | 56 | 38 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 439 | 7 225 | 7 482 | 7 592 | 7 553 | 7 746 | 7 992 | 8 134 | 7 841 |
| Anläggningstillgångar | 7 292 | 7 052 | 7 174 | 7 382 | 7 482 | 7 685 | 7 888 | 8 090 | 7 813 |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 195 | 6 955 | 7 077 | 7 280 | 7 482 | 7 685 | 7 888 | 8 090 | 7 813 |
| Byggnader och mark | 6 832 | 6 955 | 7 077 | 7 200 | 7 322 | 7 445 | 7 568 | 8 090 | 7 813 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 363 | 0 | 0 | 80 | 160 | 240 | 320 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 97 | 97 | 97 | 102 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 0 | 5 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 97 | 97 | 97 | 97 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 147 | 173 | 308 | 210 | 71 | 61 | 104 | 44 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 147 | 154 | 259 | 75 | 46 | 40 | 67 | 37 | 26 |
| Kundfordringar | 92 | 97 | 182 | 50 | 24 | 12 | 48 | 28 | 17 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 27 | 28 | 45 | 4 | 4 | 16 | 10 | 1 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | 29 | 27 | 20 | 18 | 12 | 9 | 9 | 9 |
| Kassa och bank | 0 | 19 | 49 | 136 | 25 | 21 | 37 | 6 | 3 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 439 | 7 225 | 7 482 | 7 592 | 7 553 | 7 746 | 7 992 | 8 134 | 7 841 |
| Eget kapital | 71 | 80 | 59 | 498 | 534 | 276 | 181 | 144 | 88 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 21 | 30 | 9 | 448 | 484 | 226 | 131 | 94 | 38 |
| Balanserat resultat | 300 | 259 | 238 | 484 | 226 | 131 | 94 | 38 | 0 |
| Årets resultat | −279 | −229 | −229 | −36 | 258 | 94 | 38 | 56 | 38 |
| Långfristiga skulder | 5 736 | 5 956 | 6 550 | 6 813 | 6 712 | 7 314 | 7 434 | 7 554 | 7 674 |
| Skulder till kreditinstitut | 5 304 | 5 447 | 5 706 | 6 224 | 5 582 | 5 610 | 5 730 | 5 850 | 5 970 |
| Övriga skulder | 432 | 510 | 844 | 588 | 1 130 | 1 704 | 1 704 | 1 704 | 1 704 |
| Kortfristiga skulder | 1 631 | 1 189 | 873 | 281 | 307 | 156 | 376 | 436 | 79 |
| Skulder till kreditinstitut | 366 | 263 | 259 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 561 | 252 | 45 | 162 | 14 | 6 | 14 | 0 | 2 |
| Skulder till koncernföretag | – | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 16 | 28 | 51 | 9 | −7 | −5 | 11 |
| Övriga skulder | 622 | 488 | 467 | 0 | 156 | 56 | 313 | 401 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 82 | 183 | 85 | 91 | 86 | 84 | 56 | 40 | 67 |
| Ställda säkerheter | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 | – | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 6 000 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | – | 6 000 | 6 000 | 6 000 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 448 | 484 | 226 | 131 | 94 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 270 | 250 | 230 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 5 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 55 | 5 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 60 | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 813 | 7 813 | 7 813 | 7 813 | 7 813 | 7 813 | 7 813 | 7 813 | 7 813 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 400 | 7 813 |
| Ackumulerade avskrivningar | 981 | 858 | 736 | 613 | 490 | 368 | 245 | 123 | – |
| Årets avskrivningar | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 763 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Årets inköp | 363 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 400 | 400 | 320 | 320 | 240 | 160 |
| Årets avskrivningar | – | 80 | 80 | 80 | 80 | – |
Om bolaget
- Adress
- SERENADGATAN 33, 215 73 MALMÖ
- Registrerat
- 2017-06-02
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Uthyrning av lägehnheter samt utslussningslägenheter (Hvb hem)
Bankgironummer
- 415-1973
- MerJay Fastighet AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom...(kommentera). Företaget har sitt säte i Malmö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Mervan Holding AB
Visa källuppgift
Mervan Holding AB 559399-6258 Malmö Företaget är ett helägt dotterföretag till Mervan Holding AB, orgnr 559399-6258 med säte i Malmö. Mervan Holding AB upprättar ej koncernredovisning med hänvisning till reglerna i Årsredovisningslagen 7kap 3§.
-
Mervan Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Mervan Holding AB; Organisationsnummer=559399-6258; ForetagetsSate=Malmö
-
Mervan Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Mervan Holding AB; Organisationsnummer=559399-6258; ForetagetsSate=Malmö