Start › Stockholms län › Vaxholm
Joakim Lundberg Creative AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 11 | 0 | 2 | 30 | 927 | 874 | 770 |
| Nettoomsättning | 11 | 0 | 2 | 30 | 927 | 874 | 770 |
| Rörelsekostnader | 36 | 61 | 46 | 264 | 710 | 662 | 604 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 63 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 36 | 61 | 44 | 181 | 162 | 180 | 169 |
| Personalkostnader | – | 0 | 1 | 83 | 547 | 419 | 417 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −25 | −61 | −44 | −235 | 216 | 212 | 166 |
| Finansiella poster | −25 | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −25 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −50 | −61 | −44 | −235 | 216 | 212 | 166 |
| Resultat före skatt | −50 | −61 | −44 | −235 | 216 | 212 | 166 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 41 | 45 | 36 |
| Årets resultat | −50 | −61 | −44 | −235 | 175 | 166 | 130 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 29 | 49 | 159 | 138 | 609 | 532 | 453 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 25 | 25 | 25 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 25 | 25 | 25 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 25 | 25 | 25 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 29 | 24 | 134 | 113 | 609 | 532 | 453 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 21 | 85 | 67 | 60 | 261 | 179 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 0 | 43 | 240 | 108 |
| Övriga fordringar | 1 | 4 | 53 | 31 | 8 | 4 | 41 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 18 | 33 | 36 | 8 | 16 | 30 |
| Kassa och bank | 25 | 3 | 49 | 46 | 549 | 272 | 273 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 29 | 49 | 159 | 138 | 609 | 532 | 453 |
| Eget kapital | 7 | 27 | 88 | 77 | 500 | 385 | 368 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −43 | −23 | 38 | 27 | 450 | 335 | 318 |
| Balanserat resultat | 7 | 38 | 82 | 262 | 275 | 168 | 188 |
| Årets resultat | −50 | −61 | −44 | −235 | 175 | 166 | 130 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 22 | 22 | 72 | 61 | 109 | 148 | 84 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 7 | 3 | 7 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 0 | 17 | 5 | 0 |
| Övriga skulder | 22 | 22 | 65 | 57 | 85 | 128 | 79 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 15 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | 0 | 188 | 60 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 450 | 335 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 30 | – | 55 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har varit pausad pga av att bolagsägaren varit anställd på annat bolag. Detta bolag kommer troligtvis att avvecklas under 2025.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 25 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 25 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STRANDGATAN 7, 185 32 VAXHOLM
- Registrerat
- 2017-06-02
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom webbutveckling, grafisk design och fotografi.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Huddinge registrerades år 2017 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom webbutveckling.
Väsentliga händelser
I samband med bolagets sista momsdeklaration för året (260101-260331) framkom det att bolagets egna kapital understiger hälften av det registrerade aktiekapitalet. Avsikten är att bolaget ska avvecklas och en extern part för att hantera detta är kontaktad. Av den anledning väljer styrelsen att inte vidta någon vidare åtgärd utan avvaktar tills att årshandlingarna har lämnats in för det gångna räkenskapsåret och därmed kan fullfölja avvecklingen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.