Start › Västra Götalands län › Mölnlycke
LÅB Fastigheter AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 898 | 669 | 513 | 457 |
| Nettoomsättning | 895 | 651 | 513 | 239 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 19 | 0 | 218 |
| Rörelsekostnader | 365 | 305 | 317 | 260 |
| Övriga externa kostnader | 191 | 166 | 217 | 188 |
| Av- och nedskrivningar | 175 | 139 | 100 | 72 |
| Rörelseresultat | 532 | 364 | 197 | 196 |
| Finansiella poster | −593 | −377 | −158 | −131 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 593 | 377 | 158 | 131 |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | −13 | 39 | 65 |
| Bokslutsdispositioner | 10 | 16 | −10 | −16 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 10 | 16 | −10 | −16 |
| Resultat före skatt | −51 | 4 | 29 | 49 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 7 | 11 |
| Årets resultat | −51 | 3 | 22 | 38 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 626 | 8 803 | 8 365 | 8 348 |
| Anläggningstillgångar | 8 400 | 8 575 | 8 324 | 8 285 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 400 | 8 575 | 8 324 | 8 285 |
| Byggnader och mark | 8 098 | 8 223 | 8 324 | 8 285 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 303 | 351 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 226 | 229 | 41 | 63 |
| Kortfristiga fordringar | 151 | 137 | 10 | 14 |
| Kundfordringar | 140 | 131 | – | – |
| Övriga fordringar | 8 | 0 | 7 | 9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 6 | 3 | 5 |
| Kassa och bank | 75 | 92 | 32 | 49 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 626 | 8 803 | 8 365 | 8 348 |
| Eget kapital | 35 | 85 | 83 | 240 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −15 | 35 | 33 | 190 |
| Balanserat resultat | 35 | 33 | 10 | 152 |
| Årets resultat | −51 | 3 | 22 | 38 |
| Obeskattade reserver | 0 | 10 | 26 | 16 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 10 | 26 | 16 |
| Långfristiga skulder | 8 280 | 8 236 | 8 148 | 7 981 |
| Skulder till kreditinstitut | 6 186 | 6 336 | 6 938 | 7 081 |
| Övriga skulder | 2 094 | 1 900 | 1 210 | 900 |
| Kortfristiga skulder | 312 | 473 | 108 | 110 |
| Skulder till kreditinstitut | 143 | 143 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 6 | 2 | 3 |
| Skatteskulder | 0 | 14 | 29 | 21 |
| Övriga skulder | 39 | 31 | 19 | 23 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 128 | 279 | 59 | 62 |
| Ställda säkerheter | 7 140 | 7 140 | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 7 140 | 7 140 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 33 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget kommer under räkenskapsåret 2025 att fusioneras in i moderbolaget Magnus & Ulf AB, 556830-7259.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 503 | 8 503 | 8 503 | 8 503 | 8 503 |
| Ackumulerade avskrivningar | 545 | 419 | 318 | 218 | 146 |
| Årets avskrivningar | 126 | 100 | 100 | 72 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 390 | 390 | 0 |
| Årets inköp | – | 390 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 88 | 39 | 0 |
| Årets avskrivningar | 49 | 39 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- METODVÄGEN 7, 435 33 MÖLNLYCKE
- Registrerat
- 2017-05-30
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mölnlycke
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fastigheter. Bolaget äger fastigheten Göteborg Bagaregården 29:5. Bolaget är ett helägt dottetbolag till Magnus & Ulf Data AB, 556830-7259. Moderbolaget bedriver verksamhetsnära datakonsulting mot databaser samt fastighetsförvaltning. Företaget har sitt säte i Mölnlycke .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget blev under räkenskapsåret förvärvat i sin helhet av Magnus & Ulf Data AB, 556830-7259. I övrigt har inga väsentliga händelser inträffat under räkenskapsåret förutom de som har redovisats i årsredovisningen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Magnus & Ulf AB
Visa källuppgift
Bolaget kommer under räkenskapsåret 2025 att fusioneras in i moderbolaget Magnus & Ulf AB, 556830-7259.