Attentica Engineering AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 449 | 1 389 | 1 327 | 1 266 | 1 296 | 1 241 | 1 137 | 1 229 |
| Nettoomsättning | 1 449 | 1 389 | 1 327 | 1 266 | 1 296 | 1 241 | 1 137 | 1 229 |
| Rörelsekostnader | 926 | 888 | 909 | 794 | 782 | 663 | 715 | 724 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | – | – | – | 0 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 50 | 57 | 94 | 54 | 44 | 21 | 45 | 55 |
| Personalkostnader | 865 | 821 | 804 | 729 | 736 | 642 | 670 | 668 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 10 | 10 | 3 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 523 | 500 | 419 | 472 | 514 | 578 | 421 | 505 |
| Finansiella poster | −1 | 4 | 1 | −2 | −1 | 20 | −1 | −22 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 5 | 2 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | −22 | 0 | 22 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 522 | 504 | 420 | 471 | 513 | 598 | 421 | 483 |
| Bokslutsdispositioner | −133 | 100 | 120 | 0 | −50 | −140 | −100 | −120 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −133 | 100 | 120 | 0 | −50 | −140 | −100 | −120 |
| Resultat före skatt | 389 | 604 | 540 | 471 | 463 | 458 | 321 | 363 |
| Skatt på årets resultat | 82 | 127 | 115 | 98 | 96 | 94 | 69 | 85 |
| Årets resultat | 307 | 477 | 425 | 372 | 367 | 364 | 252 | 277 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 398 | 1 286 | 1 178 | 1 159 | 1 066 | 983 | 743 | 969 |
| Anläggningstillgångar | 508 | 518 | 529 | 339 | 229 | 200 | 178 | 178 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 18 | 29 | 39 | 49 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 8 | 18 | 29 | 39 | 49 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 | 500 | 500 | 300 | 180 | 200 | 178 | 178 |
| Andra långfristiga fordringar | 500 | 500 | 500 | 300 | 180 | 200 | 178 | 178 |
| Omsättningstillgångar | 890 | 768 | 650 | 820 | 837 | 783 | 565 | 791 |
| Kortfristiga fordringar | 410 | 280 | 337 | 266 | 264 | 258 | 186 | 197 |
| Kundfordringar | 305 | 279 | 306 | 266 | 256 | 246 | 185 | 0 |
| Övriga fordringar | 105 | 1 | 31 | 0 | 7 | 12 | −23 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 24 | 191 |
| Kassa och bank | 480 | 488 | 313 | 554 | 573 | 526 | 378 | 594 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 398 | 1 286 | 1 178 | 1 159 | 1 066 | 983 | 743 | 969 |
| Eget kapital | 889 | 872 | 694 | 560 | 487 | 470 | 356 | 504 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 839 | 822 | 644 | 510 | 437 | 420 | 306 | 454 |
| Balanserat resultat | 532 | 344 | 220 | 137 | 70 | 56 | 54 | 177 |
| Årets resultat | 307 | 477 | 425 | 372 | 367 | 364 | 252 | 277 |
| Obeskattade reserver | 323 | 190 | 290 | 410 | 410 | 360 | 220 | 120 |
| Periodiseringsfonder | 190 | 190 | 290 | 410 | 410 | 360 | 220 | 120 |
| Kortfristiga skulder | 186 | 225 | 194 | 189 | 169 | 153 | 167 | 345 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Leverantörsskulder | 1 | 4 | 3 | 8 | 2 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 40 | 18 | 6 | 10 | 11 | 28 | 31 |
| Övriga skulder | 176 | 173 | 165 | 167 | 149 | 137 | 134 | 306 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 332 | 290 | 300 | 290 | 300 | 350 | 250 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 510 | 437 | 420 | 306 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsåret utgång har viruset Covid-19 spridits över världen. Beroende på virusets framtida omfattning kommer bolaget påverkas mer eller mindre. Vi kan i dagsläget inte uppskatta eventuellt inkomstbortfall eller indirekta effekter på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 500 | 500 | 300 | 300 | 180 | 200 | 200 | 200 |
| Årets inköp | – | 0 | – | 200 | – | 120 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | −120 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 20 | 0 | 22 | 22 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 22 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 52 |
| Ackumulerade avskrivningar | 44 | 34 | 23 | 23 | 13 | 13 | 3 |
| Årets avskrivningar | 10 | 10 | – | 10 | – | 10 | 3 |
Om bolaget
- Adress
- SÖLVEGATAN 8 F, 223 62 LUND
- Registrerat
- 2017-05-19
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva utveckling och konsultverksamhet inom programvara och elektronik samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5204-4146
- Attentica Engineering AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-19
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver utveckling och konsultverksamhet inom programvara och elektronik samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.