Start › Dalarnas län › Falun
MAOG AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 942 | 2 441 | 3 171 | 3 284 | 2 644 | 2 016 | 1 866 |
| Nettoomsättning | 1 940 | 2 441 | 2 989 | 3 076 | 2 568 | 2 016 | 1 866 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 0 | 182 | 208 | 76 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 617 | 1 661 | 2 340 | 2 112 | 1 880 | 1 463 | 1 114 |
| Handelsvaror | 0 | 0 | 52 | −1 | 22 | 30 | 27 |
| Övriga externa kostnader | 711 | 716 | 674 | 579 | 563 | 554 | 385 |
| Personalkostnader | 850 | 946 | 1 615 | 1 534 | 1 295 | 879 | 702 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 326 | 780 | 830 | 1 172 | 764 | 553 | 752 |
| Finansiella poster | −15 | 10 | 10 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 13 | 11 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 16 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 311 | 790 | 841 | 1 173 | 762 | 551 | 752 |
| Resultat före skatt | 311 | 790 | 841 | 1 173 | 762 | 551 | 752 |
| Skatt på årets resultat | 43 | 166 | 176 | 245 | 159 | 145 | 166 |
| Årets resultat | 268 | 624 | 665 | 927 | 603 | 406 | 585 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 154 | 2 778 | 3 323 | 2 735 | 2 058 | 1 689 | 1 544 |
| Anläggningstillgångar | 1 500 | 895 | 895 | 265 | 175 | 265 | 150 |
| Materiella anläggningstillgångar | 605 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 605 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 895 | 895 | 895 | 265 | 175 | 265 | 150 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 150 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 600 | 600 | 600 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 120 | 120 | 120 | 90 | 0 | 90 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 654 | 1 883 | 2 428 | 2 470 | 1 883 | 1 424 | 1 394 |
| Kortfristiga fordringar | 585 | 970 | 856 | 564 | 801 | 293 | 369 |
| Kundfordringar | 118 | 595 | 457 | 282 | 497 | 169 | 248 |
| Övriga fordringar | 302 | 79 | 0 | 0 | 192 | 12 | 103 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 166 | 297 | 398 | 281 | 112 | 111 | 18 |
| Kassa och bank | 1 069 | 913 | 1 572 | 1 907 | 1 082 | 1 131 | 1 024 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 154 | 2 778 | 3 323 | 2 735 | 2 058 | 1 689 | 1 544 |
| Eget kapital | 2 006 | 2 139 | 2 115 | 1 950 | 1 522 | 1 170 | 1 014 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 956 | 2 089 | 2 065 | 1 900 | 1 472 | 1 120 | 964 |
| Balanserat resultat | 1 689 | 1 465 | 1 400 | 972 | 870 | 714 | 378 |
| Årets resultat | 268 | 624 | 665 | 927 | 603 | 406 | 585 |
| Långfristiga skulder | 560 | – | – | – | 0 | 1 | 57 |
| Skulder till kreditinstitut | 560 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 1 | 57 |
| Kortfristiga skulder | 588 | 640 | 1 208 | 786 | 535 | 518 | 473 |
| Leverantörsskulder | 61 | 85 | 75 | 53 | 61 | 102 | 31 |
| Skatteskulder | – | 0 | 76 | 78 | 19 | 125 | 321 |
| Övriga skulder | 527 | 555 | 1 058 | 652 | 456 | 84 | 121 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 3 | 0 | 207 | 0 |
| Ställda säkerheter | – | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Företagsinteckningar | – | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 400 | 600 | 500 | – | 250 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 472 | 1 120 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 600 | 600 | 600 |
| Årets inköp | – | – | 600 |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 600 |
Om bolaget
- Adress
- GRANATSTIGEN 23, 791 33 FALUN
- Registrerat
- 2017-05-15
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom HR såsom kompetensförsörjning, coach-mentorskap, utbildningsverksamhet, chef-och grupputveckling, projektledning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 862-0775
- MAOG AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Falun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom HR såsom kompetensförsörjning, coach/mentorskap, utbildningsverksamhet, chef- och grupputveckling samt projektledning. Företaget har sitt säte i Falun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.