Start › Stockholms län › Stockholm
Lättlagrat AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 911 | 3 627 | 3 448 | 2 672 | 2 319 | 2 150 | 2 044 |
| Nettoomsättning | 3 911 | 3 626 | 3 448 | 2 669 | 2 319 | 2 127 | 2 044 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 22 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 588 | 3 481 | 3 472 | 2 647 | 2 197 | 2 002 | 2 065 |
| Handelsvaror | 73 | 40 | 43 | – | – | 0 | 175 |
| Övriga externa kostnader | 2 704 | 2 805 | 2 858 | 2 368 | 2 069 | 1 874 | 1 767 |
| Personalkostnader | 635 | 462 | 455 | 153 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 177 | 175 | 116 | 125 | 128 | 128 | 123 |
| Rörelseresultat | 323 | 145 | −24 | 25 | 122 | 148 | −21 |
| Finansiella poster | 11 | −90 | −33 | −49 | −8 | −14 | −23 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −11 | 91 | 34 | 49 | 8 | 14 | 23 |
| Resultat efter finansiella poster | 334 | 56 | −57 | −24 | 114 | 134 | −44 |
| Bokslutsdispositioner | −251 | 0 | 45 | 25 | −100 | −80 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 25 | −100 | −80 | 0 |
| Resultat före skatt | 83 | 56 | −12 | 1 | 14 | 54 | −44 |
| Skatt på årets resultat | 20 | 8 | 10 | 0 | 3 | 0 | 2 |
| Årets resultat | 63 | 48 | −22 | 1 | 11 | 53 | −46 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 184 | 1 446 | 1 622 | 1 468 | 1 614 | 1 640 | 1 743 |
| Anläggningstillgångar | 507 | 684 | 747 | 616 | 742 | 870 | 998 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 148 | 197 | 247 | – | – | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 148 | 197 | 247 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 359 | 487 | 500 | 616 | 742 | 870 | 998 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 359 | 487 | 500 | 616 | 742 | 870 | 998 |
| Omsättningstillgångar | 677 | 762 | 875 | 851 | 872 | 771 | 745 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 39 | – | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | – | 0 | 39 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 623 | 599 | 749 | 837 | 762 | 692 | 497 |
| Kundfordringar | 63 | 56 | 118 | 264 | 108 | 111 | 107 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 6 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 14 | 0 | 10 | 9 | 3 | 27 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 546 | 538 | 625 | 563 | 650 | 553 | 390 |
| Kassa och bank | – | – | – | 15 | 110 | 79 | 248 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 184 | 1 446 | 1 622 | 1 468 | 1 614 | 1 640 | 1 743 |
| Eget kapital | 164 | 101 | 53 | 75 | 74 | 98 | 45 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 114 | 51 | 3 | 25 | 24 | 48 | −5 |
| Balanserat resultat | 51 | 3 | 25 | 24 | 13 | −5 | 41 |
| Årets resultat | 63 | 48 | −22 | 1 | 11 | 53 | −46 |
| Obeskattade reserver | 361 | 110 | 110 | 155 | 180 | 80 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 155 | 180 | 80 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 489 | 150 | 320 | 497 | 615 | 756 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 150 | – | 0 | 108 | 249 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 489 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 320 | 497 | 507 | 507 |
| Kortfristiga skulder | 659 | 746 | 1 309 | 918 | 863 | 847 | 942 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 40 | 0 | 108 | 140 | 140 |
| Leverantörsskulder | 399 | 366 | 454 | 410 | 454 | 432 | 588 |
| Skulder till koncernföretag | 60 | 165 | 672 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 11 | 5 | – | – | – | 0 | 6 |
| Övriga skulder | 175 | 196 | 113 | 282 | 95 | 61 | 23 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14 | 13 | 29 | 226 | 206 | 214 | 185 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 700 | 700 | 700 | 700 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | 700 | 700 | 700 | 700 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 24 | 48 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | 35 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver uthyrning och förvaltning av fastigheter.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver uthyrning och förvaltning av fastigheter.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året bytt redovisningsprincip och tillämpar nu BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). Detta har ej påverkat föregående års siffror eller ingående balanser.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver uthyrning och förvaltning av fastigheter.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året bytt redovisningsprincip och tillämpar nu BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). Detta har ej påverkat föregående års siffror eller ingående balanser.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 335 | 1 335 | 1 222 | 1 222 | 1 222 | 1 222 | 1 222 | 912 |
| Årets inköp | 0 | 112 | 0 | – | – | 0 | 310 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 975 | 848 | 722 | 606 | 481 | 353 | 225 | 102 |
| Årets avskrivningar | 127 | 126 | 116 | 125 | 128 | 128 | 123 | – |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 559111-9572, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-05-12
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av fastigheter och förråd samt bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5203-7322
- Lättlagrat AB
kontrollerat 2026-10-15
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 1
- Första annonsen
- 2026-10-27
- Senaste annonsen
- 2026-10-27
Annonser per år
| År | 2026 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Luleå
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-13
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.