Start › Stockholms län › Solna
Ripstigen Holding AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 17 | – | – |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | 0 | 17 | – | – |
| Rörelsekostnader | 33 | 36 | 53 | 255 | 14 | 23 | 29 | 32 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 33 | 36 | 53 | 255 | 14 | 23 | 29 | 32 | 0 |
| Rörelseresultat | −33 | −36 | −53 | −255 | −14 | −23 | −13 | −32 | 0 |
| Finansiella poster | 46 308 | −132 410 | −4 892 | 207 858 | 658 467 | 25 261 | 23 344 | 29 547 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 943 | 35 330 | 0 | 207 857 | 658 467 | 26 035 | 23 346 | 29 547 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 739 | −134 | 4 | 0 | −772 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −44 511 | 168 464 | 4 721 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 147 | 15 | 37 | 4 | 1 | 2 | 2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 46 275 | −132 446 | −4 945 | 207 602 | 658 452 | 25 239 | 23 332 | 29 514 | 0 |
| Resultat före skatt | 46 275 | −132 446 | −4 945 | 207 602 | 658 452 | 25 239 | 23 332 | 29 514 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 68 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 46 275 | −132 514 | −4 945 | 207 602 | 658 452 | 25 239 | 23 332 | 29 514 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 850 019 | 802 524 | 936 488 | 941 429 | 733 824 | 75 371 | 53 003 | 30 870 | 898 |
| Anläggningstillgångar | 832 079 | 785 356 | 916 055 | 913 867 | 622 970 | 26 421 | 30 421 | 26 421 | 848 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 832 079 | 785 356 | 916 055 | 913 867 | 622 970 | 26 421 | 30 421 | 26 421 | 848 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 504 919 | 458 196 | 623 895 | 623 408 | 622 970 | 26 421 | 30 421 | 26 421 | 848 |
| Andra långfristiga fordringar | 327 160 | 327 160 | 292 160 | 290 460 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 17 940 | 17 167 | 20 433 | 27 562 | 110 854 | 48 951 | 22 582 | 4 449 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 17 180 | 14 986 | 19 025 | 21 559 | 15 000 | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 17 180 | 14 986 | 19 025 | 21 559 | 15 000 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 759 | 2 181 | 1 409 | 6 003 | 95 854 | 48 951 | 22 582 | 4 449 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 850 019 | 802 524 | 936 488 | 941 429 | 733 824 | 75 371 | 53 003 | 30 870 | 898 |
| Eget kapital | 845 797 | 799 521 | 935 994 | 940 939 | 733 337 | 74 884 | 52 521 | 30 412 | 898 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 845 747 | 799 471 | 935 944 | 940 889 | 733 287 | 74 834 | 52 471 | 30 362 | 848 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 799 471 | 931 986 | 940 889 | 733 287 | 74 834 | 49 596 | 29 139 | 848 | 848 |
| Årets resultat | 46 275 | −132 514 | −4 945 | 207 602 | 658 452 | 25 239 | 23 332 | 29 514 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 943 | 485 | 490 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 1 943 | 485 | 490 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 223 | 1 059 | 9 | 0 | 488 | 487 | 482 | 458 | 0 |
| Checkräkningskredit | 4 223 | 991 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 9 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 68 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 488 | 487 | 482 | 458 | 0 |
| Ställda säkerheter | 331 499 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 1 458 | – | – | – | – | 1 223 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 940 889 | 733 287 | 74 834 | 52 471 | 30 362 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | −848 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling. Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling. Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling. Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Kommentar till vinstdispositionen
Av föreslaget belopp till utdelning, 1 222 500kr avser 375 000kr utdelning till välgörenhetsorganisationen Help to Help samt 847 500kr återbetalning av villkorat aktieägartilskott
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 327 160 | 327 160 | 292 160 | 290 460 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 627 019 | 624 646 | 623 895 | 623 408 | 622 970 | 26 421 | 30 421 | 26 421 | 848 |
| Årets inköp | 2 373 | 751 | 487 | 438 | 596 549 | – | 4 000 | 25 573 | 848 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 1 367 | 4 000 | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | 597 268 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 122 100 | 166 449 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 166 449 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 751 | 487 | 438 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RIPSTIGEN 6, 170 74 SOLNA
- Registrerat
- 2017-05-09
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 647-0454
- RIPSTIGEN HOLDING AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län, Solna Kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-13
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Solna Kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.