Start › Gävleborgs län › Gävle
Conduxia AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 394 | 3 118 | 2 648 | 2 792 |
| Nettoomsättning | 3 394 | 3 118 | 2 648 | 2 792 |
| Rörelsekostnader | 2 266 | 2 005 | 1 752 | 1 508 |
| Övriga externa kostnader | 740 | 826 | 665 | 498 |
| Personalkostnader | 1 332 | 1 156 | 1 079 | 1 010 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 23 | 8 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 171 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 128 | 1 113 | 896 | 1 284 |
| Finansiella poster | 615 | 24 | 32 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 614 | 18 | 28 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 8 | 5 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 744 | 1 137 | 928 | 1 283 |
| Resultat före skatt | 1 744 | 1 137 | 928 | 1 283 |
| Skatt på årets resultat | 252 | 253 | 202 | 275 |
| Årets resultat | 1 491 | 885 | 725 | 1 008 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 873 | 3 771 | 3 189 | 3 033 |
| Anläggningstillgångar | 3 605 | 2 267 | 2 219 | 1 687 |
| Materiella anläggningstillgångar | 61 | 84 | 32 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 61 | 84 | 32 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 544 | 2 182 | 2 187 | 1 687 |
| Andelar i intresseföretag | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 335 | 1 899 | 1 879 | 1 479 |
| Andra långfristiga fordringar | 200 | 275 | 300 | 200 |
| Omsättningstillgångar | 1 268 | 1 505 | 969 | 1 346 |
| Kortfristiga fordringar | 564 | 485 | 687 | 747 |
| Kundfordringar | 348 | 344 | 547 | 543 |
| Övriga fordringar | 57 | 74 | 7 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 159 | 66 | 134 | 204 |
| Kassa och bank | 704 | 1 020 | 282 | 598 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 873 | 3 771 | 3 189 | 3 033 |
| Eget kapital | 4 508 | 3 422 | 2 942 | 2 617 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 458 | 3 372 | 2 892 | 2 567 |
| Balanserat resultat | 2 967 | 2 487 | 2 167 | 1 558 |
| Årets resultat | 1 491 | 885 | 725 | 1 008 |
| Kortfristiga skulder | 364 | 350 | 246 | 416 |
| Leverantörsskulder | 67 | 2 | 0 | 5 |
| Skatteskulder | 23 | 18 | 24 | 149 |
| Övriga skulder | 262 | 272 | 209 | 256 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 57 | 14 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | 405 | 405 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 400 | 405 | 405 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 275 | 300 | 200 |
| Årets inköp | – | – | 100 | 200 |
| Försäljningar och utrangeringar | 75 | 25 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 335 | 1 899 | 1 879 | 1 479 | 930 |
| Årets inköp | 1 436 | 20 | 400 | 549 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 115 | 115 | 40 |
| Årets inköp | 0 | 75 | 40 |
| Ackumulerade avskrivningar | 54 | 31 | 8 |
| Årets avskrivningar | 23 | 23 | 8 |
Om bolaget
- Adress
- JÄRVSTABYN 11, 805 92 GÄVLE
- Registrerat
- 2017-05-03
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom ledarskap, försäljning och projektstyrning samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5204-2637
- Conduxia Ab
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-16
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom ledarskap, försäljning och projektstyrning. Bolaget har sitt säte i Gävle.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.