SWEKOL i Sverige AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 633 | 7 747 | 10 978 | 7 915 |
| Nettoomsättning | 6 633 | 7 597 | 10 978 | 7 660 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 150 | 0 | 255 |
| Rörelsekostnader | 6 584 | 7 544 | 10 739 | 7 471 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 938 | 785 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | 0 | 5 401 | 6 119 | 4 823 |
| Övriga externa kostnader | 1 015 | 602 | 3 299 | 1 064 |
| Personalkostnader | 558 | 615 | 1 295 | 1 247 |
| Av- och nedskrivningar | 73 | 130 | 26 | 230 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 12 | 0 | 107 |
| Rörelseresultat | 49 | 202 | 239 | 445 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −8 | 16 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | 0 | 21 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 8 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 49 | 202 | 231 | 461 |
| Bokslutsdispositioner | 84 | 0 | 84 | −84 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 84 | 0 | 84 | −84 |
| Resultat före skatt | 133 | 202 | 315 | 376 |
| Skatt på årets resultat | 29 | 43 | 68 | 0 |
| Årets resultat | 104 | 159 | 247 | 376 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 830 | 2 445 | 4 695 | 2 194 |
| Anläggningstillgångar | 3 063 | 1 207 | 1 229 | 485 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 063 | 1 207 | 1 229 | 485 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 1 281 | 665 | 770 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 781 | 542 | 459 | 485 |
| Omsättningstillgångar | 1 767 | 1 239 | 3 466 | 1 709 |
| Kortfristiga fordringar | 1 767 | 1 047 | 2 794 | 1 218 |
| Kundfordringar | 1 767 | 917 | 2 691 | 273 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 17 | 859 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 130 | 86 | 86 |
| Kassa och bank | 0 | 192 | 672 | 491 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 830 | 2 445 | 4 695 | 2 194 |
| Eget kapital | 788 | 1 052 | 1 141 | 893 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 738 | 1 002 | 1 091 | 843 |
| Balanserat resultat | 634 | 843 | 843 | 467 |
| Årets resultat | 104 | 159 | 247 | 376 |
| Obeskattade reserver | 0 | 84 | 84 | 84 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 84 | 84 | 84 |
| Långfristiga skulder | 527 | 0 | 0 | 154 |
| Skulder till kreditinstitut | 100 | 0 | 0 | 158 |
| Övriga skulder | 428 | 0 | 0 | −3 |
| Kortfristiga skulder | 3 515 | 1 309 | 3 470 | 1 062 |
| Leverantörsskulder | 2 481 | 0 | 3 142 | 580 |
| Skatteskulder | 19 | 35 | 68 | −8 |
| Övriga skulder | 883 | 1 143 | 225 | 360 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 131 | 131 | 36 | 131 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 368 | 0 | 0 | – |
| Medel att disponera | 738 | 1 002 | 1 091 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har i o m., pandemin haft färre uppdrag och har pga., densamma valt att avveckla verksamheten under 2021. Pandemin har vidare lett till en en minskad nettoomsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har för avsikt att under 2021 avsluta sin verksamhet pga., Covid-19 och en oklar internationell konkurrens, vilken lett till frånfall av större kontrakt och därav en under räkenskapsåret minskad nettoomsättning.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat till följd av att bolaget haft fler fordon i trafik genom undertansportörer till följd av ökad kundvolym. Detta har även inneburit investeringar i IT och andra nödvändigheter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 061 | 1 651 | 0 | – |
| Årets inköp | 410 | 542 | 739 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 280 | 280 | 0 | 280 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 281 | 1 281 | 665 | – |
| Årets inköp | – | – | 770 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- Bjurögatan 43, 211 24 MALMÖ
- Registrerat
- 2017-05-02
Verksamhet enligt registret
Verksamheten skall bedriva verksamhet inom gods- och persontrafik samt därtill förenlig verksamhet. Verksamheten är även verksam inom spedition, magasinering och därtill förenlig verksamhet. Verksamheten ska vidare bedriva entreprenad inom bygg.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-07-28
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Malmö och bedriver verksamhet inom transportsektorn samt byggsektorn. Den huvudsakliga delen av 2021 utgörs av transportverksamhet, med egna fordon och inhyrda undertransportörer.
Väsentliga händelser
Bolagets verksamhet upphörde strax innan sommaren 2021. Utländskt åkare inkom med bud på bolaget som såldes i augusti 2021.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.