Start › Stockholms län › Gålö
Gålö Entreprenad AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 459 | 8 049 | 9 119 |
| Nettoomsättning | 5 459 | 8 049 | 9 119 |
| Rörelsekostnader | 5 320 | 8 007 | 8 351 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 009 | 6 044 | 7 367 |
| Övriga externa kostnader | 900 | 1 174 | 598 |
| Personalkostnader | 361 | 739 | 336 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | 50 |
| Rörelseresultat | 139 | 42 | 768 |
| Finansiella poster | −7 | −6 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 6 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 133 | 35 | 761 |
| Bokslutsdispositioner | −49 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −49 | – | – |
| Resultat före skatt | 84 | 35 | 761 |
| Skatt på årets resultat | 32 | 25 | 182 |
| Årets resultat | 52 | 10 | 579 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 533 | 1 203 | 1 672 |
| Anläggningstillgångar | 100 | 149 | 199 |
| Materiella anläggningstillgångar | 100 | 149 | 199 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 100 | 149 | 199 |
| Omsättningstillgångar | 1 434 | 1 054 | 1 473 |
| Kortfristiga fordringar | 1 197 | 378 | 778 |
| Kundfordringar | 1 101 | 302 | 676 |
| Övriga fordringar | 45 | 21 | 101 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 51 | 55 | 0 |
| Kassa och bank | 236 | 675 | 696 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 533 | 1 203 | 1 672 |
| Eget kapital | 691 | 639 | 629 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 641 | 589 | 579 |
| Balanserat resultat | 589 | 579 | 0 |
| Årets resultat | 52 | 10 | 579 |
| Obeskattade reserver | 49 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 49 | – | – |
| Långfristiga skulder | 112 | 138 | 402 |
| Skulder till kreditinstitut | 111 | 138 | 168 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 234 |
| Kortfristiga skulder | 682 | 427 | 642 |
| Leverantörsskulder | 484 | 220 | 480 |
| Skatteskulder | 32 | 133 | 141 |
| Övriga skulder | 166 | 74 | 20 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 641 | 589 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-05-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 249 | 249 | 249 | 249 |
| Ackumulerade avskrivningar | 149 | 100 | 50 | – |
| Årets avskrivningar | 50 | 50 | 50 | – |
Om bolaget
- Adress
- Gålövägen 16, 137 96 GÅLÖ
- Registrerat
- 2017-05-02
Verksamhet enligt registret
Bolaget kommer att bedriva verksamhet inom byggbranschen.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2020
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-02-28
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2017 och bedriver sedan dess byggverksamhet, i huvudsak mot andra byggbolag men även till privatkunder.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.