Start › Stockholms län › Stockholm
Swedish Dental Group AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 233 | 3 635 | 3 473 | 3 730 | 3 677 | 2 856 | 2 783 | 2 638 |
| Nettoomsättning | 3 233 | 3 635 | 3 473 | 3 730 | 3 677 | 2 529 | 2 783 | 2 609 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | 0 | 21 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 0 | 327 | 0 | 8 |
| Rörelsekostnader | 3 258 | 3 176 | 3 282 | 3 557 | 3 253 | 2 572 | 2 670 | 2 557 |
| Råvaror och förnödenheter | 478 | 524 | 502 | 720 | 705 | 419 | 557 | 520 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 30 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 271 | 1 229 | 1 276 | 1 192 | 1 053 | 1 044 | 877 | 776 |
| Personalkostnader | 1 380 | 1 308 | 1 388 | 1 286 | 1 102 | 747 | 881 | 906 |
| Av- och nedskrivningar | 129 | 116 | 116 | 360 | 363 | 363 | 355 | 355 |
| Rörelseresultat | −25 | 458 | 190 | 173 | 424 | 284 | 113 | 81 |
| Finansiella poster | −103 | −181 | −52 | −52 | −156 | −100 | −68 | −77 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 11 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 114 | 181 | 52 | 52 | 156 | 100 | 68 | 77 |
| Resultat efter finansiella poster | −128 | 277 | 139 | 121 | 267 | 185 | 45 | 4 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 46 | −46 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 46 | −46 | – | – |
| Resultat före skatt | −128 | 277 | 139 | 121 | 313 | 139 | 45 | 4 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 58 | 31 | 26 | 65 | 28 | 10 | 0 |
| Årets resultat | −128 | 219 | 108 | 95 | 249 | 111 | 35 | 4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 959 | 1 270 | 1 203 | 864 | 1 189 | 1 763 | 1 942 | 2 259 |
| Anläggningstillgångar | 367 | 432 | 548 | 118 | 478 | 841 | 1 204 | 1 538 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 344 | 688 | 1 033 | 1 377 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 344 | 688 | 1 033 | 1 377 |
| Materiella anläggningstillgångar | 367 | 432 | 548 | 118 | 134 | 152 | 171 | 161 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 218 | 327 | 436 | 0 | 7 | 14 | 21 | 28 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 52 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 | 11 | 15 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 97 | 104 | 111 | 118 | 125 | 132 | 139 | 118 |
| Omsättningstillgångar | 591 | 838 | 656 | 746 | 711 | 922 | 738 | 721 |
| Varulager m.m. | 2 | 10 | 25 | 7 | 31 | 61 | 67 | 46 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 10 | 25 | 7 | 31 | 61 | 67 | 46 |
| Kortfristiga fordringar | 39 | 202 | 145 | 169 | 153 | 178 | 141 | 179 |
| Kundfordringar | 39 | 31 | −24 | 10 | 10 | 38 | 29 | 33 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 38 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 170 | 168 | 158 | 141 | 138 | 111 | 108 |
| Kassa och bank | 550 | 626 | 486 | 570 | 526 | 683 | 531 | 496 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 959 | 1 270 | 1 203 | 864 | 1 189 | 1 763 | 1 942 | 2 259 |
| Eget kapital | 139 | 277 | 158 | 423 | 428 | 329 | 218 | 184 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 89 | 227 | 108 | 373 | 378 | 279 | 168 | 134 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 217 | 8 | 0 | 278 | 129 | 168 | 134 | 130 |
| Årets resultat | −128 | 219 | 108 | 95 | 249 | 111 | 35 | 4 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 46 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 46 | – | – |
| Långfristiga skulder | 770 | 887 | 985 | 312 | 554 | 1 027 | 1 295 | 1 613 |
| Skulder till kreditinstitut | 770 | 522 | 612 | 312 | 548 | 209 | 525 | 843 |
| Övriga skulder | 0 | 365 | 373 | 0 | 6 | 818 | 770 | 770 |
| Kortfristiga skulder | 50 | 107 | 61 | 129 | 207 | 361 | 429 | 462 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 88 | 244 | 315 | 315 |
| Förskott från kunder | 24 | 45 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 24 | 17 | – | – | – | 0 | 41 |
| Skatteskulder | −81 | −51 | −43 | 45 | 78 | 39 | 18 | 3 |
| Övriga skulder | 47 | 47 | 46 | 43 | 0 | 32 | 27 | 31 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 59 | 41 | 41 | 41 | 41 | 46 | 69 | 72 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | 276 | 400 | – |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | 276 | 400 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 373 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 0 | 373 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 378 | 279 | 168 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | 150 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 139 | 139 | 139 | 139 | 139 | 139 | 139 | 118 | 88 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 21 | 30 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 42 | 35 | 28 | 21 | 14 | 7 | 7 | – | – |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | – | – | – |
Goodwill
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 721 | 1 721 | 1 721 | 1 721 | 1 721 | 1 721 | 1 721 | 1 721 | 1 721 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 721 | 1 721 | 1 721 | 1 721 | 1 377 | 1 033 | 688 | 344 | – |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 344 | 344 | 344 | 344 | 344 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 84 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 |
| Årets inköp | 65 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 32 | 19 | 19 | 19 | 17 | 12 | 7 | 4 | – |
| Årets avskrivningar | 13 | – | – | 2 | 5 | 5 | 4 | 4 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 580 | 580 | 580 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 |
| Årets inköp | – | – | 546 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 362 | 253 | 144 | 35 | 28 | 21 | 14 | 7 | – |
| Årets avskrivningar | 109 | 109 | 109 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSGATAN 44, 111 35 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-04-28
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Tandvård.
Bankgironummer
- 809-3288
- Tomas Wang AB
kontrollerat 2026-10-15
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-03
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2025-03-17
- Senaste annonsen
- 2025-03-17
Annonser per år
| År | 2025 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-11
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm bedriver verksamhet inom tandvård sedan 2018.
Väsentliga händelser
Företaget har ändrat adress till Kungsgatan 44.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.