Start › Uppsala län › Uppsala
Fabriksaktiebolaget Sagrén
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 019 | 1 868 | 1 418 | 604 | 990 | 539 | 901 | 152 |
| Nettoomsättning | 1 019 | 1 868 | 1 418 | 604 | 990 | 539 | 901 | 152 |
| Rörelsekostnader | 979 | 1 810 | 1 404 | 598 | 982 | 535 | 890 | 159 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 426 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 750 | 1 744 | 1 310 | 590 | 940 | 103 | 829 | 159 |
| Personalkostnader | 181 | 66 | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 48 | 0 | 94 | 8 | 42 | 5 | 61 | 0 |
| Rörelseresultat | 40 | 57 | 14 | 7 | 8 | 4 | 11 | −7 |
| Resultat efter finansiella poster | 40 | 57 | 14 | 7 | 8 | 4 | 11 | −7 |
| Bokslutsdispositioner | −10 | −8 | −3 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −10 | −8 | −3 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 30 | 50 | 10 | 7 | 8 | 4 | 11 | −7 |
| Skatt på årets resultat | 6 | 10 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 0 |
| Årets resultat | 24 | 40 | 8 | 5 | 6 | 3 | 9 | −7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 902 | 1 026 | 619 | 232 | 400 | 268 | 415 | 199 |
| Anläggningstillgångar | 157 | 158 | 63 | 148 | 156 | 202 | 207 | 84 |
| Materiella anläggningstillgångar | 157 | 158 | 63 | 148 | 156 | 202 | 207 | 84 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 148 | 148 | 63 | 148 | 148 | 148 | 148 | 84 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 9 | 10 | 0 | 0 | 8 | 54 | 59 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 745 | 868 | 557 | 84 | 244 | 66 | 208 | 115 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 0 | 10 | 10 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 0 | 10 | 10 | 0 |
| Kassa och bank | 745 | 868 | 557 | 84 | 244 | 57 | 199 | 115 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 902 | 1 026 | 619 | 232 | 400 | 268 | 415 | 199 |
| Eget kapital | 155 | 120 | 75 | 66 | 59 | 56 | 52 | 43 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 105 | 70 | 25 | 16 | 9 | 6 | 2 | −7 |
| Balanserat resultat | 81 | 31 | 17 | 11 | 2 | 2 | −7 | 0 |
| Årets resultat | 24 | 40 | 8 | 5 | 6 | 3 | 9 | −7 |
| Obeskattade reserver | 18 | 8 | 3 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 18 | 8 | 3 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 729 | 898 | 541 | 166 | 341 | 212 | 363 | 156 |
| Leverantörsskulder | 247 | 265 | 150 | 66 | 173 | 68 | 220 | 136 |
| Skatteskulder | 6 | 10 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 0 |
| Övriga skulder | 476 | 623 | 389 | 99 | 166 | 144 | 142 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 30 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 9 | 6 | 2 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 1 | – | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Avtal med kund har löpt ut i början av 2025 med följd att försäljningen minskat kraftigt. Under tiden utvecklas nya produkter och ny upphandling sker under 2026.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Då avtalsperioden löpte ut skulle alla beställningar slutlevereras senast 1/10 vilket ledde till en temporär ökning av omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Föregående år var omsättningen låg pga omvärldssituationen med transport- och komponentbrist, så ökningen jfr med 2021 är ca 43% och då ca 21% på årsbasis vilket är positivt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Svårigheter med komponentleveranser har i hög grad stört produktionen, varför del av kontrakterade leveranser ej kunnat ske och försäljningen har minskat avsevärt istället för kalkylerad ökning om +20%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förra verksamhetsåret saboterade samhällets nedstängning verksamheten varför omsättningen minskade kraftigt och har innevarande år stigit till tidigare nivå
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den pågående pandemin och dess följdverkningar har inverkat negativt på företagets affärsutveckling och försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verkasamheten börjar utvecklas och resultatet har förbättrats under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 262 | 215 | 120 | 73 | 120 | 120 | 120 |
| Årets inköp | 47 | 95 | – | – | – | – | 120 |
| Ackumulerade avskrivningar | 129 | 94 | 94 | 53 | 53 | 29 | 24 |
| Årets avskrivningar | 36 | – | 3 | – | 24 | 5 | 24 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 123 | 111 | 111 | 22 | 59 | 41 | 37 |
| Årets nedskrivningar | 12 | – | 48 | 8 | 18 | – | 37 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 148 | 148 | 148 | 63 | 148 | 148 | 148 | 84 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 64 | – |
Om bolaget
- Adress
- VÄSTERTORG 5 A, 752 43 UPPSALA
- Registrerat
- 2017-04-24
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva utveckling, rådgivning och tillverkning av informationssystem och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 857-0236
- Fabriksaktiebolaget Sagrén
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-28
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget som har sitt säte i Uppsala kommun utvecklar och skall tillverka utrustning för utrymningslarm i kraftverk och spårbunden transport. När nödvändiga certifieringar genomförts kommer tillverkning att starta i större skala under förutsättning att statliga direktiv så tillåter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.