Start › Stockholms län › Stockholm
Financial Matters Sweden AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 13 509 | 13 200 | 12 849 | 7 716 | 2 859 | 1 350 | 1 223 | 805 | 27 |
| Nettoomsättning | 13 509 | 13 196 | 12 845 | 7 716 | 2 859 | 1 350 | 1 223 | 805 | 27 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 4 | 4 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 827 | 9 730 | 7 765 | 5 611 | 1 410 | 1 195 | 923 | 365 | 34 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 671 | 2 045 | 1 536 | 848 | 129 | 96 | 77 | 34 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 3 606 | 4 124 | 4 336 | 2 832 | 411 | 385 | 222 | 63 | 32 |
| Personalkostnader | 2 470 | 3 455 | 1 728 | 1 816 | 755 | 689 | 624 | 267 | – |
| Av- och nedskrivningar | 25 | 105 | 165 | 115 | 115 | 25 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 55 | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 5 682 | 3 470 | 5 085 | 2 105 | 1 449 | 155 | 300 | 440 | −7 |
| Finansiella poster | 0 | −10 | −3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 6 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 15 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 682 | 3 461 | 5 082 | 2 105 | 1 449 | 155 | 300 | 440 | −7 |
| Bokslutsdispositioner | −5 558 | −3 650 | −5 000 | – | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 5 558 | 3 650 | 5 000 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 124 | −189 | 82 | 2 105 | 1 449 | 155 | 300 | 440 | −7 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 18 | 434 | 299 | 33 | 64 | – | – |
| Årets resultat | 124 | −189 | 64 | 1 671 | 1 151 | 122 | 236 | 440 | −7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 593 | 1 856 | 3 636 | 3 164 | 1 462 | 422 | 438 | 605 | 43 |
| Anläggningstillgångar | 177 | 155 | 260 | 425 | 415 | 100 | 125 | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 75 | 100 | 175 | 75 | 100 | 125 | – | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 75 | 100 | 175 | 75 | 100 | 125 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 80 | 160 | 250 | 340 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 80 | 160 | 250 | 340 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 177 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 177 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 416 | 1 701 | 3 376 | 2 740 | 1 047 | 322 | 313 | 605 | 43 |
| Kortfristiga fordringar | 2 244 | 1 423 | 1 075 | 1 846 | 92 | 59 | 93 | 9 | 9 |
| Kundfordringar | 13 | 5 | – | – | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 0 | 1 150 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 839 | 1 418 | 1 075 | 696 | 92 | 6 | 7 | 9 | 9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 392 | – | – | – | 0 | 53 | 87 | – | – |
| Kassa och bank | 172 | 278 | 2 301 | 893 | 956 | 263 | 219 | 597 | 35 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 593 | 1 856 | 3 636 | 3 164 | 1 462 | 372 | 438 | 605 | 43 |
| Eget kapital | 1 823 | 1 699 | 1 888 | 2 542 | 1 197 | 123 | 286 | 483 | 43 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 47 | – | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 47 | 0 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 773 | 1 649 | 1 838 | 2 492 | 1 151 | 123 | 236 | 433 | −7 |
| Balanserat resultat | 1 649 | 1 838 | 1 774 | 821 | 0 | 1 | 0 | −7 | 0 |
| Årets resultat | 124 | −189 | 64 | 1 671 | 1 151 | 122 | 236 | 440 | −7 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 0 | 8 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 0 | 8 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 770 | 158 | 1 748 | 623 | 256 | 250 | 152 | 123 | 1 |
| Skulder till kreditinstitut | 186 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 54 | 539 | 210 | 2 | 64 | – | – |
| Övriga skulder | 226 | 158 | 1 694 | 83 | 46 | 248 | 87 | 123 | 1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 357 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 718 | 330 | 123 | 235 | 341 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 151 | 123 | 236 | 433 | −7 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Buddy Budgeting AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Buddy Budgeting ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Buddy Budgeting AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökning i försäljning från tillväxt i Buddy, Vinsten har flyttats till moderbolaget Nattkod AB.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Intäkter från appen Buddy har växt starkt med ca 170% under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets iOS applikation "Buddy - Budget & utgifter" har under året blivit marknadsförd av Apple i över 40 länder och ökat sin användarbas samt intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Buddy har växt med över 1000% i och med lansering i 10 nya länder samt gratis marknadsföring av Apple i App store (App of the day i 30 länder). Detta år har bolaget tagit sig an ett flertal konsultuppdrag som pågått under ca halva räkneåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 177 |
| Årets inköp | 177 |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 250 | 250 | 250 | 125 | 125 |
| Årets inköp | – | – | – | 125 | – | 125 |
| Försäljningar och utrangeringar | 250 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 175 | 150 | 75 | 50 | – |
| Årets avskrivningar | – | 25 | 75 | 25 | – | – |
| Återförda avskrivningar | 175 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 430 | 430 | 430 | 430 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 430 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 430 | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 350 | 270 | 180 | 90 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 80 | 90 | 90 | 90 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 350 | – | – | – | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSGATAN 29, 111 56 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-04-19
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att utveckla mobila applikationer och driva försäljning av dessa genom de mobilernas interna app distributions plattformar och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-02-23)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2026-02-23
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget utvecklar den mobila applikationen "Buddy". Bolaget har kontorslokal och säte på Vidargatan 5, Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 97 kB | Öppna |
| 2024 | 81 kB | Öppna |
| 2023 | 81 kB | Öppna |
| 2022 | 81 kB | Öppna |
| 2021 | 178 kB | Öppna |
| 2020 | 177 kB | Öppna |
| 2019 | 80 kB | Öppna |
| 2018 | 79 kB | Öppna |
| 2017 | 78 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Nattkod AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Nattkod AB, med organisationsnummer 559401-7005 och säte i Stockholm.
-
Nattkod AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Nattkod AB, med organisationsnummer 559401-7005 och säte i Stockholm.
-
Nattkod AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Nattkod AB, med organisationsnummer 559401-7005 och säte i Stockholm. Samtliga aktier i bolaget skrev över från Olle Lind till Nattkod AB under 2022.
-
Nattkod AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Nattkod AB, med organisationsnummer 559401-7005 och säte i Stockholm. Samtliga aktier i bolaget skrev över från Olle Lind till Nattkod AB under 2022.