Start › Stockholms län › Norrtalje
Previda AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 962 | 1 073 | 1 045 | 1 569 | 2 457 |
| Nettoomsättning | 962 | 1 073 | 1 045 | 1 569 | 2 457 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 942 | 977 | 1 070 | 1 268 | 2 024 |
| Råvaror och förnödenheter | 204 | 205 | 179 | 340 | 598 |
| Övriga externa kostnader | 134 | 136 | 189 | 186 | 204 |
| Personalkostnader | 603 | 617 | 683 | 723 | 1 202 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 19 | 19 | 19 | 19 |
| Rörelseresultat | 20 | 96 | −25 | 301 | 433 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 10 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 10 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 21 | 98 | −15 | 301 | 433 |
| Resultat före skatt | 21 | 98 | −15 | 301 | 433 |
| Skatt på årets resultat | 4 | 16 | 0 | 62 | 89 |
| Årets resultat | 17 | 82 | −15 | 239 | 343 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 220 | 1 206 | 1 103 | 1 148 | 1 415 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 19 | 38 | 58 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 19 | 38 | 58 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 19 | 38 | 58 |
| Omsättningstillgångar | 1 220 | 1 206 | 1 084 | 1 109 | 1 358 |
| Kortfristiga fordringar | 251 | 139 | 227 | 165 | 53 |
| Kundfordringar | 120 | 18 | 91 | 95 | 23 |
| Övriga fordringar | 131 | 121 | 137 | 70 | 30 |
| Kortfristiga placeringar | 540 | 420 | 100 | 460 | 340 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 540 | 420 | 100 | 460 | 340 |
| Kassa och bank | 429 | 647 | 756 | 485 | 965 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 220 | 1 206 | 1 103 | 1 148 | 1 415 |
| Eget kapital | 1 133 | 1 116 | 1 034 | 1 048 | 1 209 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 083 | 1 066 | 984 | 998 | 1 159 |
| Balanserat resultat | 1 066 | 984 | 998 | 759 | 816 |
| Årets resultat | 17 | 82 | −15 | 239 | 343 |
| Kortfristiga skulder | 87 | 90 | 69 | 100 | 206 |
| Leverantörsskulder | 27 | 7 | 18 | 3 | 14 |
| Övriga skulder | 61 | 84 | 51 | 96 | 192 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av försämrad marknad har omsättningen påverkats.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
PGA långtidssjukskriven personal som senare slutat samt sviktande marknad har omsättningen minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 96 | 96 | 96 | 96 | 96 |
| Ackumulerade avskrivningar | 96 | 96 | 77 | 58 | 38 |
| Årets avskrivningar | – | 19 | 19 | 19 | – |
Om bolaget
- Adress
- NORRTÄLJEVÄGEN 426, 761 74 NORRTÄLJE
- Registrerat
- 2017-04-13
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet inom avfuktning och värmeteknik samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 843-8194
- Previda AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-03
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver försäljnings och installationsverksamhet inom avfuktning och saneringsteknik. Bolagets primära kundgrupp är privata hushåll. Bolaget har sitt säte i Norrtälje
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.