Start › Stockholms län › Stockholm
Taunus Holding AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 225 | 55 | 841 | 637 | 537 | 35 |
| Nettoomsättning | 225 | 55 | 841 | 637 | 537 | 35 |
| Rörelsekostnader | 56 | 299 | 640 | 906 | 281 | 50 |
| Övriga externa kostnader | 45 | 56 | 141 | 135 | 113 | 36 |
| Personalkostnader | 11 | 242 | 499 | 765 | 158 | 3 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 7 | 10 | 10 |
| Rörelseresultat | 169 | −244 | 201 | −270 | 256 | −15 |
| Finansiella poster | 1 | 6 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 6 | 7 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 170 | −238 | 208 | −270 | 256 | −15 |
| Resultat före skatt | 170 | −238 | 208 | −270 | 256 | −15 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 46 | 0 |
| Årets resultat | 170 | −238 | 208 | −270 | 210 | −15 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 329 | 123 | 480 | 276 | 487 | 123 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 17 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 17 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 329 | 123 | 480 | 276 | 480 | 106 |
| Kortfristiga fordringar | 126 | 118 | 67 | 166 | 311 | 22 |
| Kundfordringar | 0 | 25 | 0 | 162 | 288 | 17 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 121 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 5 | 93 | 67 | 4 | 23 | 5 |
| Kassa och bank | 203 | 5 | 413 | 110 | 169 | 84 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 329 | 123 | 480 | 276 | 487 | 123 |
| Eget kapital | 209 | 39 | 254 | 46 | 316 | 106 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 159 | −11 | 204 | −4 | 266 | 56 |
| Balanserat resultat | −11 | 227 | −4 | 266 | 56 | 71 |
| Årets resultat | 170 | −238 | 208 | −270 | 210 | −15 |
| Kortfristiga skulder | 120 | 84 | 227 | 230 | 171 | 17 |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 4 | 1 | 0 | 3 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 46 | 46 | 0 |
| Övriga skulder | 111 | 76 | 196 | 176 | 109 | 6 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 26 | 8 | 15 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −4 | 266 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 23 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Fler genomförda kunduppdrag under räkenskapsåret har medfört att omsättningen har ökat i jämförelse med föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Färre genomförda kunduppdrag under räkenskapsåret har medfört att omsättningen har minskat i jämförelse med föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Fler genomförda kunduppdrag har gjort att nettoomsättningen har ökat i jämförelse med föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Fler genomförda kundprojekt under året har lett till en ökad omsättning jämfört med föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ackumulerade avskrivningar | 50 | 50 | 50 | 50 | 43 | 33 | 23 |
| Årets avskrivningar | – | – | 0 | 7 | 10 | 10 | – |
Om bolaget
- Adress
- KOMMENDÖRSGATAN 35, 114 58 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-04-11
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet främst inom HR, förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5217-6211
- Taunus Holding AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-02
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget tillhandahåller konsulttjänster inom HR. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.