Start › Stockholms län › Vällingby
Restaurang Skål AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 091 | 7 213 | 6 199 | 0 | 1 229 |
| Nettoomsättning | 3 616 | 7 207 | 5 976 | 0 | 1 191 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 475 | 5 | 223 | 0 | 38 |
| Rörelsekostnader | 3 816 | 7 039 | 6 243 | −1 | 1 344 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 173 | 2 162 | 1 934 | 0 | 500 |
| Övriga externa kostnader | 1 052 | 1 603 | 1 690 | −1 | 441 |
| Personalkostnader | 1 591 | 3 268 | 2 589 | 0 | 384 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | 30 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 18 |
| Rörelseresultat | 1 275 | 174 | −44 | 1 | −115 |
| Finansiella poster | −7 | 0 | 0 | 0 | −2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 268 | 173 | −45 | 1 | −117 |
| Bokslutsdispositioner | −330 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −330 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 938 | 173 | −45 | 1 | −117 |
| Skatt på årets resultat | 204 | 23 | 0 | 0 | – |
| Årets resultat | 733 | 150 | −45 | 1 | −117 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 944 | 480 | 246 | 43 | 53 |
| Anläggningstillgångar | 339 | 0 | 5 | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 5 | – | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | – | 0 | 5 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 339 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 339 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 605 | 480 | 241 | 43 | 53 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 32 | 12 | 13 | 25 |
| Kundfordringar | 0 | 6 | 4 | – | – |
| Övriga fordringar | 5 | 27 | 8 | 13 | 25 |
| Kassa och bank | 600 | 447 | 230 | 30 | 28 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 944 | 480 | 246 | 43 | 53 |
| Eget kapital | 772 | 182 | 32 | 41 | −67 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 | – |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 722 | 132 | −18 | −9 | −117 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 | – |
| Balanserat resultat | −11 | −18 | 26 | −9 | 0 |
| Årets resultat | 733 | 150 | −45 | 1 | −117 |
| Obeskattade reserver | 330 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 330 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 90 |
| Skulder till kreditinstitut | 271 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | −271 | – | – | 0 | 90 |
| Kortfristiga skulder | −158 | 297 | 215 | 2 | 30 |
| Leverantörsskulder | −3 | 83 | 77 | 6 | 10 |
| Skatteskulder | 219 | 30 | 13 | – | – |
| Övriga skulder | −385 | 175 | 124 | −5 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 1 | 0 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | −670 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | −670 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | 132 | −18 | −9 | −117 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | −143 | – | 35 | 108 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 50% jämfört med föegående år. Minskningen beror på att företaget sålde sin verksamhet i mars 2022, ingen verksamhet bedrivs sedan april 2022.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 | 35 |
| Årets inköp | – | 35 |
| Ackumulerade avskrivningar | 35 | 30 |
| Årets avskrivningar | 5 | 30 |
Om bolaget
- Adress
- Jämtlandsgatan 97 lgh 1406, 162 73 VÄLLINGBY
- Registrerat
- 2017-04-11
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-03-25
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2017 och bedriver sedan oktober 2019 sin restaurangverksamhet i förhyrda lokalen i Bromma, Stockholm. Sedan april 2022 har företaget varit vilande efter försäljning av verksamheten.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.