Start › Västra Götalands län › Göteborg
Lotus Flower hair & body care AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 903 | 1 778 | 1 825 | 1 667 | 1 578 | 1 369 | 1 280 | 1 253 | 1 367 |
| Nettoomsättning | 1 802 | 1 733 | 1 705 | 1 633 | 1 518 | 1 322 | 1 236 | 1 221 | 1 314 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 20 | −2 | −5 | −26 | 21 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 81 | 47 | 125 | 60 | 39 | 48 | 44 | 31 | 53 |
| Rörelsekostnader | 1 323 | 1 258 | 1 295 | 1 141 | 1 184 | 1 184 | 1 204 | 1 248 | 1 228 |
| Råvaror och förnödenheter | 214 | 187 | 236 | 203 | 210 | 183 | 179 | 215 | 218 |
| Övriga externa kostnader | 287 | 292 | 274 | 282 | 244 | 206 | 243 | 243 | 250 |
| Personalkostnader | 821 | 779 | 785 | 655 | 730 | 794 | 782 | 789 | 760 |
| Rörelseresultat | 581 | 520 | 530 | 527 | 394 | 186 | 76 | 5 | 139 |
| Finansiella poster | 0 | 7 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 10 | 10 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 580 | 527 | 540 | 527 | 394 | 186 | 75 | 5 | 139 |
| Resultat före skatt | 580 | 527 | 540 | 527 | 394 | 186 | 75 | 5 | 139 |
| Skatt på årets resultat | 122 | 109 | 111 | 109 | 81 | 40 | 17 | 1 | 31 |
| Årets resultat | 458 | 418 | 429 | 418 | 312 | 146 | 59 | 4 | 108 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 942 | 739 | 970 | 959 | 755 | 516 | 370 | 321 | 283 |
| Anläggningstillgångar | 300 | – | – | – | 0 | 10 | 10 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 300 | – | – | – | 0 | 10 | 10 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 300 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 300 | – | – | – | 0 | 10 | 10 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 642 | 739 | 970 | 959 | 755 | 506 | 360 | 321 | 283 |
| Varulager m.m. | 74 | 55 | 56 | 61 | 87 | 66 | 47 | 37 | 65 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 74 | 55 | 56 | 61 | 87 | 66 | 47 | 37 | 65 |
| Kortfristiga fordringar | 53 | 59 | 59 | 61 | 166 | 151 | 78 | 76 | 86 |
| Kundfordringar | 6 | 10 | 9 | 7 | 12 | 8 | 6 | 10 | 5 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 0 | 0 | 15 | – | – | 0 | 10 |
| Övriga fordringar | 1 | 5 | 7 | 11 | 100 | 85 | 57 | 26 | 25 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 46 | 45 | 44 | 42 | 38 | 59 | 15 | 39 | 45 |
| Kassa och bank | 515 | 625 | 854 | 838 | 502 | 289 | 235 | 208 | 132 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 942 | 739 | 970 | 959 | 755 | 516 | 370 | 321 | 283 |
| Eget kapital | 828 | 573 | 726 | 797 | 479 | 366 | 221 | 162 | 158 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 778 | 523 | 676 | 747 | 429 | 316 | 171 | 112 | 108 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 319 | 106 | 247 | 329 | 116 | 171 | 112 | 108 | 0 |
| Årets resultat | 458 | 418 | 429 | 418 | 312 | 146 | 59 | 4 | 108 |
| Kortfristiga skulder | 114 | 165 | 244 | 162 | 276 | 150 | 150 | 159 | 125 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 4 | 20 | 7 |
| Skatteskulder | 23 | 71 | 120 | 69 | 145 | 51 | 43 | 59 | 44 |
| Övriga skulder | 91 | 89 | 91 | 85 | 98 | 80 | 61 | 79 | 59 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 32 | 7 | 30 | 15 | 42 | 1 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 350 | 204 | – | 500 | 100 | 200 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 316 | 171 | 112 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bokföringsår 2017/2018 är 15 månader
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det (mycket) svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bokföringsår 2017/2018 är 15 månader
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bokföringsår 2017/2018 är 15 månader
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | – | 0 | 10 | 10 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 10 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 300 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 300 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BARKEN STOREGRUNDS GATA 16, 417 61 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2017-04-05
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Frisör och Skönhet.
Bankgironummer
- 107-2966
- LOTUS FLOWER HAIR & BODY CARE AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-22
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades som AB 2017. Företaget har sedan 2003 varit verksamt som enskild firma. Först under namnet HårRelax i Göteborg och sedan 2008 med namnet Lotus Flower Hair & Body Care, då ägaren öppnade i egna lokaler. Företaget bedriver verksamhet inom frisör och skönhet.Bolaget har sitt säte i Göteborg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.