Start › Örebro län › Kopparberg
Villatak i Bergslagen AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 157 | 1 399 | 2 899 | 5 472 | 3 423 | 2 931 | 3 569 | 4 064 |
| Nettoomsättning | 3 157 | 1 391 | 2 893 | 5 448 | 3 418 | 2 926 | 3 568 | 4 064 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 9 | 7 | 25 | 4 | 6 | 1 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 102 | 1 672 | 2 772 | 5 081 | 3 221 | 2 881 | 3 310 | 3 965 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 292 | 534 | 940 | 3 393 | 1 445 | 1 331 | 1 738 | 1 908 |
| Övriga externa kostnader | 445 | 419 | 606 | 593 | 508 | 380 | 384 | 508 |
| Personalkostnader | 352 | 706 | 1 200 | 1 069 | 1 243 | 1 145 | 1 163 | 1 538 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 26 | 25 | 25 | 25 | 25 | 11 |
| Rörelseresultat | 1 055 | −272 | 127 | 392 | 202 | 50 | 259 | 98 |
| Finansiella poster | −68 | −18 | −1 | 0 | 0 | −1 | 0 | −10 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 69 | 18 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 988 | −290 | 127 | 391 | 201 | 50 | 259 | 88 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 60 | 30 | – | – | 0 | −60 | −30 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 60 | 30 | – | – | 0 | −60 | −30 |
| Resultat före skatt | 988 | −230 | 157 | 391 | 201 | 50 | 199 | 58 |
| Skatt på årets resultat | 156 | 3 | 34 | 82 | 46 | 11 | 44 | 23 |
| Årets resultat | 832 | −233 | 122 | 309 | 156 | 38 | 155 | 36 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 135 | 479 | 1 104 | 1 030 | 793 | 720 | 850 | 711 |
| Anläggningstillgångar | 28 | 41 | 55 | 14 | 39 | 64 | 90 | 115 |
| Materiella anläggningstillgångar | 28 | 41 | 55 | 14 | 39 | 64 | 90 | 115 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 28 | 41 | 55 | 14 | 39 | 64 | 90 | 115 |
| Omsättningstillgångar | 2 107 | 437 | 1 049 | 1 016 | 754 | 656 | 760 | 596 |
| Kortfristiga fordringar | 1 132 | 388 | 603 | 520 | 398 | 374 | 468 | 222 |
| Kundfordringar | 1 117 | 284 | 476 | 496 | 351 | 292 | 435 | 216 |
| Övriga fordringar | 0 | 104 | – | 0 | 8 | 12 | 32 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 14 | 0 | 127 | 24 | 40 | 70 | 0 | 7 |
| Kassa och bank | 975 | 49 | 446 | 496 | 355 | 282 | 293 | 374 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 135 | 479 | 1 104 | 1 030 | 793 | 720 | 850 | 711 |
| Eget kapital | 915 | 83 | 316 | 494 | 435 | 279 | 241 | 86 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 865 | 33 | 266 | 444 | 385 | 229 | 191 | 36 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 33 | 266 | 144 | 135 | 229 | 191 | 36 | 0 |
| Årets resultat | 832 | −233 | 122 | 309 | 156 | 38 | 155 | 36 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 60 | 90 | 90 | 90 | 90 | 30 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 60 | 90 | 90 | 90 | 90 | 30 |
| Långfristiga skulder | 450 | 203 | 0 | 0 | – | 0 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 450 | 203 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 0 | 0 | – | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 770 | 193 | 728 | 446 | 268 | 351 | 519 | 595 |
| Leverantörsskulder | 432 | 93 | 142 | 83 | 129 | 178 | 308 | 380 |
| Skatteskulder | 76 | 0 | 16 | 34 | 4 | 47 | 68 | 18 |
| Övriga skulder | 299 | 88 | 475 | 290 | 77 | 94 | 127 | 182 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | −37 | 12 | 94 | 39 | 59 | 32 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 163 | 0 | 0 | 300 | 250 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 163 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 444 | 385 | 229 | 191 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 193 | 193 | 193 | 126 | 126 | 126 | 126 | 126 |
| Årets inköp | – | – | 67 | – | – | – | – | 126 |
| Ackumulerade avskrivningar | 165 | 152 | 139 | 113 | 87 | 62 | 37 | 11 |
| Årets avskrivningar | 13 | 13 | 26 | 25 | 25 | 25 | 25 | 11 |
Om bolaget
- Adress
- BJÖRKÄNG 401, 714 94 KOPPARBERG
- Registrerat
- 2017-04-05
- Bransch
- Takarbeten av andra material än plåt
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva byggverksamhet. Konsultverksamhet i anslutning till byggbranschen samt förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 457-8209
- VILLATAK I BERGSLAGEN AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver byggverksamhet och konsultverksamhet i anslutning till byggbranschen. Bolagets säte är i Kopparberg, Örebro län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.