Start › Stockholms län › Stockholm
2Account AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 596 | 3 574 | 3 596 | 2 703 | 2 965 | 2 305 | 2 109 | 486 |
| Nettoomsättning | 3 596 | 3 574 | 3 596 | 2 703 | 2 965 | 2 305 | 2 109 | 486 |
| Rörelsekostnader | 3 249 | 3 017 | 2 416 | 1 991 | 2 010 | 1 585 | 1 744 | 404 |
| Handelsvaror | 9 | – | – | – | – | 0 | 468 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 610 | 1 255 | 847 | 587 | 495 | 488 | 534 | 259 |
| Personalkostnader | 1 578 | 1 683 | 1 535 | 1 358 | 1 468 | 1 071 | 718 | 118 |
| Av- och nedskrivningar | 52 | 79 | 46 | 46 | 46 | 27 | 23 | 27 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | −11 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 347 | 557 | 1 180 | 712 | 955 | 720 | 365 | 82 |
| Finansiella poster | 1 | 7 | 4 | −3 | −6 | −4 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 9 | 9 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 5 | 5 | 6 | 4 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 347 | 565 | 1 184 | 709 | 949 | 716 | 365 | 82 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 150 | −150 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 150 | −150 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 347 | 715 | 1 034 | 709 | 949 | 716 | 365 | 82 |
| Skatt på årets resultat | 71 | 175 | 225 | 156 | 204 | 158 | 86 | 16 |
| Årets resultat | 277 | 540 | 809 | 553 | 745 | 559 | 279 | 66 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 108 | 1 443 | 1 695 | 1 315 | 1 281 | 1 537 | 722 | 415 |
| Anläggningstillgångar | 83 | 136 | 83 | 129 | 175 | 221 | 18 | 205 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 33 | 67 | – | – | – | – | – | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 33 | 67 | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 19 | 65 | 111 | 157 | 203 | 0 | 205 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 19 | 65 | 111 | 157 | 203 | 0 | 205 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 50 | 50 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 025 | 1 307 | 1 612 | 1 187 | 1 106 | 1 316 | 704 | 210 |
| Kortfristiga fordringar | 555 | 480 | 457 | 247 | 191 | 217 | 399 | 70 |
| Kundfordringar | 244 | 204 | 206 | 52 | 79 | 27 | 212 | 0 |
| Övriga fordringar | 112 | 37 | – | – | 0 | 0 | 20 | 5 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 198 | 239 | 251 | 195 | 112 | 189 | 166 | 64 |
| Kassa och bank | 470 | 827 | 1 155 | 939 | 915 | 1 099 | 306 | 141 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 108 | 1 443 | 1 695 | 1 315 | 1 281 | 1 537 | 722 | 415 |
| Eget kapital | 905 | 1 195 | 1 186 | 869 | 816 | 621 | 362 | 133 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 855 | 1 145 | 1 136 | 819 | 766 | 571 | 312 | 83 |
| Balanserat resultat | 579 | 605 | 327 | 266 | 21 | 12 | 33 | −33 |
| Årets resultat | 277 | 540 | 809 | 553 | 745 | 559 | 279 | 66 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 150 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 150 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 92 | 128 | 164 | 0 | 102 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 92 | 128 | 164 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 102 |
| Kortfristiga skulder | 203 | 248 | 359 | 354 | 337 | 752 | 360 | 180 |
| Leverantörsskulder | 175 | 134 | 39 | 45 | 1 | 22 | 110 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 20 | 99 | 173 | 238 | 103 | 16 |
| Övriga skulder | 28 | 114 | 300 | 198 | 152 | 437 | 148 | 118 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 11 | 11 | 56 | 0 | 46 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 766 | 571 | 312 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 50 | 0 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 18 | 0 | – | – | – | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 100 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 67 | 33 | 0 |
| Årets avskrivningar | 33 | 33 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 203 | 203 | 203 | 203 | 203 | 203 | 0 | 232 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 0 | 230 | 0 | 232 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | 232 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 203 | 184 | 138 | 92 | 46 | 0 | 0 | 27 | 0 |
| Årets avskrivningar | 19 | 46 | 46 | 46 | 46 | 27 | 0 | 27 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | – | 27 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- PILGATAN 26, 112 23 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-03-31
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, informationssäkerhet, lufttransport av passagerare, utbildning inom lufttransport samt därtill förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 353-4393
- 2ACCOUNT AB
kontrollerat 2026-10-15
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-04
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2023-11-21
- Senaste annonsen
- 2023-11-21
Annonser per år
| År | 2023 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver redovisningsbyråverksamhet med fokus på att erbjuda företag kvalificerade och personliga tjänster inom löpande redovisning, bokslut, årsredovisning, deklaration, moms och ekonomisk rådgivning. Verksamheten riktar sig främst till mindre och medelstora företag som efterfrågar en trygg, tillgänglig och långsiktig partner inom ekonomi och administration. Under räkenskapsåret 2025 har bolaget fortsatt att utveckla sin verksamhet genom att stärka kundrelationer, effektivisera interna arbetsprocesser och vidareutveckla arbetssätt med digitala verktyg. Bolagets ambition är att kombinera hög kvalitet och noggrannhet i redovisningsarbetet med ett nära och rådgivande kundsamarbete. Verksamheten bedrivs med fortsatt fokus på kvalitet, förtroende och långsiktighet. Bolaget ser fortsatt god efterfrågan på redovisnings- och rådgivningstjänster och bedömer att verksamheten har goda förutsättningar för en stabil utveckling framöver. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.