Start › Stockholms län › Stockholm
Goosebay Investment AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 1 017 | 16 | 2 | 2 | 2 | 5 | 0 | 3 |
| Nettoomsättning | 0 | 17 | 16 | 2 | 2 | 2 | 5 | 0 | 3 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 000 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 12 | 1 | 3 | 2 | 3 | 2 | 6 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 6 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 6 | 1 | 3 | 2 | 3 | 2 | 6 |
| Rörelseresultat | −1 | 1 016 | 4 | 1 | 0 | −1 | 2 | −2 | −3 |
| Finansiella poster | 310 | 298 | 304 | 295 | 300 | 498 | 895 | −17 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 300 | 300 | – | 0 | 300 | 500 | 900 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 300 | 300 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 10 | −2 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | −1 | 5 | 0 | 2 | 6 | 17 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 309 | 1 314 | 307 | 296 | 300 | 497 | 897 | −19 | −3 |
| Bokslutsdispositioner | 5 000 | 1 000 | 800 | 0 | 700 | 750 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −200 | 0 | −300 | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 5 000 | 1 000 | 1 000 | 0 | 1 000 | 750 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 5 309 | 2 314 | 1 107 | 296 | 1 000 | 1 247 | 897 | −19 | −3 |
| Skatt på årets resultat | 933 | 418 | 229 | 62 | 206 | 154 | – | – | – |
| Årets resultat | 4 376 | 1 896 | 878 | 234 | 794 | 1 093 | 897 | −19 | −3 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 673 | 2 720 | 1 624 | 3 345 | 3 475 | 2 173 | 1 255 | 1 151 | 47 |
| Anläggningstillgångar | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | – |
| Andelar i koncernföretag | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | – |
| Omsättningstillgångar | 6 548 | 1 595 | 499 | 2 220 | 2 350 | 1 048 | 130 | 26 | 47 |
| Kortfristiga fordringar | 5 401 | 1 447 | 236 | 312 | 1 000 | 750 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 5 000 | 1 300 | 0 | 0 | 1 000 | 750 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 401 | 147 | 236 | 312 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 147 | 148 | 262 | 1 908 | 1 350 | 298 | 130 | 26 | 47 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 673 | 2 720 | 1 624 | 3 345 | 3 475 | 2 173 | 1 255 | 1 151 | 47 |
| Eget kapital | 6 296 | 2 220 | 1 124 | 3 045 | 2 811 | 2 017 | 925 | 28 | 47 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 6 246 | 2 170 | 1 074 | 2 995 | 2 761 | 1 967 | 875 | −22 | −3 |
| Balanserat resultat | 1 870 | 274 | 195 | 2 761 | 1 967 | 875 | −22 | −3 | 0 |
| Årets resultat | 4 376 | 1 896 | 878 | 234 | 794 | 1 093 | 897 | −19 | −3 |
| Obeskattade reserver | 500 | 500 | 500 | 300 | 300 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 500 | 500 | 500 | 300 | 300 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 0 | 3 | 1 | 330 | 1 123 | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 0 | 3 | 1 | 330 | 1 123 | – |
| Kortfristiga skulder | 877 | – | – | 0 | 360 | 154 | – | – | – |
| Skatteskulder | 877 | – | – | 0 | 360 | 154 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 000 | 300 | 800 | 2 800 | 0 | 0 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 1 000 | 300 | 800 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 761 | 1 967 | 875 | −22 | −3 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har en karta tagits fram och sålts till privatpersoner vilket påverkat omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Antalet guideuppdrag förändrar sig år från år vilket påverkar nettoomsättningen
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Mindre guideverksamhet under 2020 jämfört med 2019
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under året första gången mottagit utdelning från dotterföretaget Kriisa Consulting vilket förklarar den väsentliga förändringen avseende finansiella poster
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
I och med köp av Kriisa Consulting AB med lånade pengar har bolaget också fått vissa mindre räntekostnader under 2018.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 1 125 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- RORGÄNGARGATAN 17 B, 120 70 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-03-31
- Bransch
- Investmentverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom. Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsledning-, mjukvaru- och verksamhetsutveckling och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva fotografisk verksamhet inkluderande t.ex. fotouppdrag, digital bildbehandling, försäljning av publiceringsrätt från eget bildarkiv och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva guidning inom turistnäring och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-07
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget syftar till att vara ett ägarbolag till andra aktiebolag. Bolaget ska även bedriva viss konsultverksamhet inom organisationsutveckling och bedriva foto- samt guide-verksamhet i mindre skala. Bolagets säte är i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 9 kB | Öppna |
| 2024 | 80 kB | Öppna |
| 2023 | 80 kB | Öppna |
| 2022 | 80 kB | Öppna |
| 2021 | 80 kB | Öppna |
| 2020 | 79 kB | Öppna |
| 2019 | 79 kB | Öppna |
| 2018 | 79 kB | Öppna |
| 2017 | 78 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Miraya
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Miraya; Organisationsnummer=556730-5007