Start › Stockholms län › Sundbyberg
Bromma Fönster AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 518 | 1 411 | 5 663 | 3 701 | 4 982 |
| Nettoomsättning | 1 518 | 1 391 | 5 606 | 3 701 | 4 982 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 20 | 58 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 2 523 | 4 888 | 3 244 | 4 254 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 869 | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 450 | 3 283 | 2 020 | 3 273 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 745 | 856 | 697 | 351 |
| Personalkostnader | 0 | 459 | 728 | 512 | 620 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 22 | 15 | 11 |
| Rörelseresultat | 1 517 | −1 111 | 775 | 457 | 729 |
| Finansiella poster | 0 | −97 | −28 | −47 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | −4 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 93 | 28 | 47 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 517 | −1 208 | 747 | 410 | 728 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −194 | 11 | −195 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −194 | 0 | −184 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 11 | −11 |
| Resultat före skatt | 1 517 | −1 208 | 553 | 420 | 533 |
| Skatt på årets resultat | 334 | 0 | 125 | 99 | 122 |
| Årets resultat | 1 183 | −1 208 | 428 | 321 | 411 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 871 | 2 434 | 3 113 | 2 077 | 1 912 |
| Anläggningstillgångar | 138 | 138 | 138 | 46 | 61 |
| Materiella anläggningstillgångar | 138 | 138 | 138 | 46 | 61 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 138 | 138 | 138 | 46 | 61 |
| Omsättningstillgångar | 3 733 | 2 296 | 2 974 | 2 031 | 1 851 |
| Varulager m.m. | 272 | 272 | 272 | 272 | 175 |
| Råvaror och förnödenheter | 272 | 272 | 272 | 272 | 175 |
| Kortfristiga fordringar | 3 460 | 2 024 | 2 603 | 1 757 | 1 494 |
| Kundfordringar | 3 246 | 1 667 | 2 437 | 1 413 | 1 303 |
| Övriga fordringar | 174 | 317 | 19 | 206 | 100 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 39 | 39 | 147 | 138 | 91 |
| Kassa och bank | 1 | 0 | 100 | 2 | 182 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 871 | 2 434 | 3 113 | 2 077 | 1 912 |
| Eget kapital | 1 233 | 50 | 1 258 | 990 | 829 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 183 | 0 | 1 208 | 940 | 779 |
| Överkursfond | 0 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 183 | 1 208 | 780 | 619 | 367 |
| Årets resultat | 1 233 | −1 208 | 428 | 321 | 411 |
| Obeskattade reserver | 604 | 604 | 604 | 410 | 420 |
| Periodiseringsfonder | 604 | 604 | 604 | 410 | 410 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 11 |
| Långfristiga skulder | 597 | 597 | 41 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 159 | 159 | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 126 | 126 | 41 | – | – |
| Övriga skulder | 312 | 312 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 437 | 1 183 | 1 210 | 677 | 663 |
| Leverantörsskulder | 672 | 672 | 936 | 355 | 374 |
| Skatteskulder | 191 | – | 0 | 77 | 270 |
| Övriga skulder | 575 | 511 | 274 | 245 | 19 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 183 | – | – |
| Medel att disponera | – | 0 | 1 208 | 940 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 187 | 73 | 73 | 21 |
| Årets inköp | 114 | – | 52 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 49 | 13 | 13 | 2 |
| Årets avskrivningar | 49 | – | 11 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 15 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 15 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 2072, 174 02 SUNDBYBERG
- Registrerat
- 2017-03-28
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva fönsterrenovering, måleriarbete, byggarbete, snickeri och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom fönsterbyten, och bygg. Företaget har sitt säte i Sundbyberg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.