Start › Uppsala län › Knivsta
Torbjörn Gustafsson Holding i Uppsala AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 141 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 141 | 6 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 27 | 6 | 5 | 5 | 5 | 3 | 5 | 8 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 6 | 5 | 5 | 5 | 3 | 5 | 8 | 8 |
| Personalkostnader | 6 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 114 | 0 | −5 | −5 | −5 | −3 | −5 | −8 | −8 |
| Finansiella poster | 0 | −98 | −86 | 88 | 70 | – | – | 0 | 175 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | −100 | 0 | 88 | 70 | – | – | 0 | 175 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 88 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 115 | −98 | −91 | 83 | 65 | −3 | −5 | −8 | 167 |
| Bokslutsdispositioner | −24 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −24 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 91 | −98 | −91 | 83 | 65 | −3 | −5 | −8 | 167 |
| Skatt på årets resultat | 15 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 76 | −98 | −91 | 83 | 65 | −3 | −5 | −8 | 167 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 224 | 87 | 183 | 353 | 275 | 255 | 290 | 320 | 333 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 100 | 188 | 188 | 219 | 219 | 188 | 188 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 100 | 188 | 188 | 219 | 219 | 188 | 188 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 0 | 100 | 188 | 188 | 219 | 219 | 188 | 188 |
| Omsättningstillgångar | 224 | 87 | 83 | 166 | 88 | 36 | 71 | 133 | 145 |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 6 | – | – | – | 0 | 44 | 75 | 75 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 44 | 75 | 75 |
| Övriga fordringar | 12 | 6 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 212 | 80 | 83 | 166 | 88 | 36 | 27 | 58 | 70 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 224 | 87 | 183 | 353 | 275 | 255 | 290 | 320 | 333 |
| Eget kapital | 137 | 62 | 160 | 350 | 267 | 202 | 204 | 210 | 217 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 87 | 12 | 110 | 300 | 217 | 152 | 154 | 160 | 167 |
| Balanserat resultat | 12 | 110 | 200 | 217 | 152 | 154 | 160 | 167 | 0 |
| Årets resultat | 76 | −98 | −91 | 83 | 65 | −3 | −5 | −8 | 167 |
| Obeskattade reserver | 24 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 24 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 63 | 25 | 23 | 3 | 8 | 54 | 86 | 111 | 116 |
| Leverantörsskulder | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 4 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 53 | 21 | 20 | 0 | 5 | 51 | 81 | 106 | 111 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 38 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 152 | 154 | 160 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökningen beror på fler konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 188 | 188 | 188 | 219 | 219 | 188 | 188 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 32 | – | 188 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 188 | – | 0 | 32 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 88 | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 88 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HÖGÅSVÄGEN 225, 741 41 KNIVSTA
- Registrerat
- 2017-03-20
- Bransch
- Arbetsförmedling och rekrytering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom personalrekrytering samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala län, Knivsta kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-07
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget registrerades 2017-03-20. Företaget bedriver förvaltning av aktier och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala län, Knivsta kommun .