Start › Västra Götalands län › Mölnlycke
Mölnlycke Restaurang Service AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 15 | 11 | 3 | 303 | 449 | 2 123 | 2 193 | 1 827 |
| Nettoomsättning | 15 | 11 | 3 | 303 | 448 | 2 122 | 2 193 | 1 770 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 58 |
| Rörelsekostnader | 29 | 57 | 34 | 293 | 431 | 1 994 | 2 107 | 1 644 |
| Handelsvaror | 0 | 33 | 0 | 1 | 31 | 428 | 230 | 292 |
| Övriga externa kostnader | 29 | 24 | 34 | 292 | 398 | 433 | 528 | 375 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 0 | 2 | 1 124 | 1 340 | 967 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 9 | 10 | 10 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −14 | −47 | −31 | 10 | 18 | 129 | 85 | 183 |
| Finansiella poster | 300 | 300 | 151 | 2 | 0 | 117 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 300 | 300 | 150 | 2 | 0 | 118 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 286 | 253 | 120 | 12 | 18 | 246 | 85 | 183 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 25 | 37 | – | – | 0 | −22 | −40 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 25 | 37 | – | – | 0 | −22 | −40 |
| Resultat före skatt | 286 | 278 | 157 | 12 | 18 | 246 | 63 | 143 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 2 | 2 | 4 | 28 | 14 | 33 |
| Årets resultat | 286 | 278 | 155 | 10 | 14 | 219 | 49 | 111 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 807 | 521 | 667 | 549 | 557 | 695 | 560 | 573 |
| Anläggningstillgångar | 38 | 38 | 38 | 38 | 43 | 43 | 46 | 31 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 21 | 31 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | – | 0 | 21 | 31 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 38 | 38 | 38 | 38 | 43 | 43 | 25 | 0 |
| Andelar i koncernföretag | 38 | 38 | 38 | 38 | 43 | 43 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 25 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 769 | 483 | 630 | 511 | 515 | 652 | 514 | 542 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 23 | 525 | 506 | 493 | 269 | 376 | 292 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 201 | 267 | 155 |
| Fordringar hos koncernföretag | 18 | 18 | 521 | 424 | 354 | 14 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | 0 | 9 | 54 |
| Övriga fordringar | 1 | 5 | 3 | 82 | 54 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 85 | 54 | 98 | 83 |
| Kassa och bank | 750 | 460 | 105 | 6 | 21 | 383 | 138 | 250 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 807 | 521 | 667 | 549 | 557 | 695 | 560 | 573 |
| Eget kapital | 806 | 520 | 642 | 487 | 477 | 463 | 245 | 196 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 756 | 470 | 592 | 437 | 427 | 413 | 195 | 146 |
| Balanserat resultat | 470 | 192 | 437 | 427 | 413 | 195 | 146 | 35 |
| Årets resultat | 286 | 278 | 155 | 10 | 14 | 219 | 49 | 111 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 25 | 62 | 62 | 62 | 62 | 40 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 25 | 62 | 62 | 62 | 62 | 40 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 169 | 253 | 237 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 10 | 5 | 19 | 26 |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | – | 0 | 5 | 53 | 44 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | – | 0 | 8 | 146 | 142 | 134 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 13 | 40 | 33 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 600 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 427 | 413 | 195 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskning av nettoomsättning beror på att tidigare bedriven verksamhet öveförts till dotterbolag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskning av nettoomsättning beror på att tidigare bedriven verksamhet öveförts till dotterbolag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 25 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 25 | 0 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 38 | 38 | 38 | 38 | 43 | 43 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 25 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 5 | 0 | 8 | 0 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 48 | 48 | 86 |
| Försäljningar och utrangeringar | 48 | – | 38 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 27 | 18 | 14 |
| Årets avskrivningar | 9 | 10 | 10 | – |
| Återförda avskrivningar | 36 | – | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- RÖNNVÄGEN 14, 435 38 MÖLNLYCKE
- Registrerat
- 2017-03-06
- Bransch
- Installation av industrimaskiner och -utrustning
Verksamhet enligt registret
Installation, service, reparation och konsultering inom Bryggeri-, Restaurang- och Dryckesleverantörsbranschen samt försäljning av varor inom dessa branscher.
Bankgironummer
- 5812-0171
- MÖLNLYCKE RESTAURANGSERVICE AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Härryda kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-07
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av att förvalta ägda andelar i dotterbolagets verkamhet servicearbete, installation och reparation av dryckesmaskiner inom restaurangbranschen samt försäljning av varor tillhörande servicearbetet. Företaget har sitt säte i Härryda kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.