Start › Västra Götalands län › Mölndal
Businesscraft Nordic AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 61 | 27 | 53 | 813 | 351 | 1 336 | 397 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 61 | 27 | 53 | 813 | 351 | 1 336 | 397 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Rörelsekostnader | 305 | 149 | 111 | 387 | 401 | 652 | 740 | 85 | – |
| Övriga externa kostnader | 305 | 149 | 45 | 53 | 69 | 47 | 38 | 60 | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 66 | 334 | 331 | 605 | 702 | 25 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −305 | −88 | −84 | −333 | 413 | −301 | 596 | 312 | 0 |
| Finansiella poster | −4 | 1 | 3 | −23 | −1 | 0 | −1 | 0 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −2 | – | 0 | −24 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 3 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −310 | −87 | −81 | −357 | 412 | −301 | 595 | 312 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 65 | −65 | 149 | −149 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 65 | −65 | 149 | −149 | – | – |
| Resultat före skatt | −310 | −87 | −81 | −291 | 347 | −152 | 446 | 312 | 0 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 40 | 0 | 96 | 69 | – |
| Årets resultat | −310 | −87 | −81 | −291 | 306 | −152 | 351 | 243 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 47 | 349 | 467 | 540 | 1 059 | 678 | 1 174 | 346 | 50 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 24 | 24 | 24 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 24 | 24 | 24 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 24 | 24 | 24 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 47 | 349 | 467 | 540 | 1 035 | 655 | 1 150 | 346 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 29 | 23 | 56 | 117 | 261 | 103 | 651 | 241 | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 33 | 0 | 177 | 103 | 320 | – | – |
| Övriga fordringar | 29 | 23 | 23 | 117 | 84 | 0 | 11 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 320 | 241 | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 300 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 300 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 18 | 25 | 411 | 423 | 774 | 552 | 500 | 105 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 47 | 349 | 467 | 540 | 1 059 | 678 | 1 174 | 346 | 50 |
| Eget kapital | 28 | 338 | 425 | 507 | 798 | 492 | 644 | 293 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −22 | 288 | 375 | 457 | 748 | 442 | 594 | 243 | 0 |
| Balanserat resultat | 288 | 375 | 457 | 748 | 442 | 594 | 243 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −310 | −87 | −81 | −291 | 306 | −152 | 351 | 243 | 0 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 65 | 0 | 149 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 65 | 0 | 149 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 19 | 11 | 41 | 34 | 195 | 187 | 381 | 53 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 4 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 0 | 16 | 61 | 4 | – |
| Övriga skulder | 19 | 3 | 31 | 28 | 195 | 169 | 320 | 44 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 6 | 6 | 6 | 0 | 2 | 0 | 4 | – |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 748 | 442 | 594 | 243 | 0 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget investerade i projekt utan avkastning under 2025. Konsultuppdrag ej möjliga under året på grund av dödsfall.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året haft en högre omsättning på grund av ökad efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget kommer att påbörjat musikproduktion och distribution. Verksamhetsbeskrivningen uppdateras under 2025.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets minskade nettoomsättning beror på att man har avslutat konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har avslutat ett konsultuppdrag under året vilket resulterat i en minskat omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året utvecklats starkt och visat på god tillväxt jämfört med föregående år då konsultuppdrag som avslutades 2020 på grund av Corona förnyades 2021.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga nya konsultuppdrag för 2022, ovisst vilka verksamheter som kommer drivas under 2022 på grund av osäkerhet i omvärlden. Bolaget har undersökt möjligheten att starta e-handel samt partihandel under 2022.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året haft minskat antal uppdrag och således omsättning p g a rådande Corona.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har förnyade uppdrag som sträcker sig fram till sommaren, därefter är det idag ovisst hur resterande året kommer utvecklas.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har haft en stark utveckling under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Förlängt avtal för CK Hydraulics under 2020. Då det råder stor osäkerhet kring Corona är det i dagsläget osäkert om verksamhet kommer bedrivas året ut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget var under 2017 vilande och endast den bifirma som avser CK Hydraulics påstartades i slutet av 2018 i form av konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 24 | 24 | 24 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 24 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 24 | – | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BERGHEMSGATAN 8 LGH 1001, 431 37 MÖLNDAL
- Registrerat
- 2017-03-01
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall företrädesvis vara att, direkt eller indirekt genom bifirmor bedriva detaljhandel med brett sortiment av produkter såsom försäljning av nödutrustning, produkter för vildmarksliv, produkter för beredskap, heminredningsartiklar, barnartiklar, beklädnadsvaror, accessoarer, hydrauliska produkter och tjänster, ledningskomponenter och livsmedel. Bolaget skall också tillhandahålla konsulttjänster inom digital media och marknadsföring till konsumenter och företag, verksamhetsutveckling. Bolaget erbjuder även konsulttjänster, reparationer och service inom hydraulik. Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet,livsmedelsproduktion/försäljning samt matlagningskurser. Bolaget skall aktivt äga och förvalta fast och lös egendom genom investeringar inom serviceverksamhet, internethandel, logistik och verksamhetsutveckling, media, finansiell verksamhet inom försäkringar, mikrofinansiering och övrig finansieringsverksamhet, i förekommande fall med nödvändiga tillstånd eller auktorisationer från myndighet, heminredning, skog, jordbruk och energi samt återvinning och försäljning av REE. Musikproduktion och distribution, bloggar, podcasts och publikation och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall dessutom ha till föremål för sin verksamhet att bedriva med ovan angiven verksamhet förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 419-5657
- BUSINESSCRAFT NORDIC AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-02
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver försäljning av konsulttjänster inom digital media och marknadsföring. Bolaget har sitt säte i Mölndal.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.