Start › Södermanlands län › Västerljung
Sille Mät AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 817 | 1 530 | 1 301 | 689 |
| Nettoomsättning | 1 817 | 1 462 | 1 270 | 686 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 68 | 31 | 3 |
| Rörelsekostnader | 1 493 | 1 476 | 811 | 781 |
| Råvaror och förnödenheter | 27 | 0 | 21 | 16 |
| Handelsvaror | 6 | 16 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 412 | 526 | 350 | 433 |
| Personalkostnader | 943 | 828 | 335 | 236 |
| Av- och nedskrivningar | 105 | 105 | 105 | 97 |
| Rörelseresultat | 324 | 54 | 489 | −91 |
| Finansiella poster | −4 | −9 | −11 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 11 | 12 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 320 | 45 | 478 | −91 |
| Resultat före skatt | 320 | 45 | 478 | −91 |
| Skatt på årets resultat | 66 | 9 | 79 | 1 |
| Årets resultat | 254 | 36 | 399 | −95 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 747 | 1 620 | 1 974 | 1 269 |
| Anläggningstillgångar | 963 | 1 068 | 1 198 | 924 |
| Materiella anläggningstillgångar | 963 | 1 068 | 1 173 | 899 |
| Byggnader och mark | 472 | 512 | 552 | 591 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 491 | 556 | 622 | 307 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 25 | 25 |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 25 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 784 | 552 | 775 | 346 |
| Kortfristiga fordringar | 532 | 492 | 685 | 305 |
| Kundfordringar | 308 | 190 | 167 | 53 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 231 | 42 |
| Övriga fordringar | 173 | 167 | 178 | 184 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 50 | 136 | 109 | 26 |
| Kassa och bank | 252 | 60 | 90 | 40 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 747 | 1 620 | 1 974 | 1 269 |
| Eget kapital | 1 539 | 1 285 | 1 248 | 849 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 489 | 1 235 | 1 198 | 799 |
| Balanserat resultat | 1 235 | 1 198 | 799 | 895 |
| Årets resultat | 254 | 36 | 399 | −95 |
| Långfristiga skulder | 0 | 58 | 158 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 58 | 158 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 209 | 277 | 567 | 420 |
| Leverantörsskulder | 13 | 0 | 5 | 14 |
| Övriga skulder | 188 | 224 | 552 | 389 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 53 | 10 | 17 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | – | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% tack vare fler kontrakterade uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-07-31 | 2025-07-31 | 2024-07-31 | 2023-07-31 | 2022-07-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 698 | 698 | 698 | 698 | 695 |
| Årets inköp | – | – | – | 2 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 226 | 186 | 146 | 107 | 67 |
| Årets avskrivningar | 40 | 40 | 40 | 40 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-07-31 | 2025-07-31 | 2024-07-31 | 2023-07-31 | 2022-07-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 855 | 855 | 855 | 475 | 351 |
| Årets inköp | – | – | 380 | 124 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 364 | 299 | 234 | 168 | 111 |
| Årets avskrivningar | 65 | 65 | 65 | 57 | – |
Om bolaget
- Adress
- SILLE JONSBORG, 619 95 VÄSTERLJUNG
- Registrerat
- 2017-02-17
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Byggnadsverksamhet. Vård av sällskapsdjur såsom inackordering, trimning och passning av sällskapsdjur. Översättning och lingvistik.
Bankgironummer
- 283-3937
- Sille Mät AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-08
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver teknisk konsultverksamhet inom bygg och anläggningsteknik Företaget har sitt säte i Trosa.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.