Start › Östergötlands län › Norrköping
RMJS Invest AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 086 | 4 318 | 4 565 | 4 263 | 3 973 | 3 344 | 3 227 |
| Nettoomsättning | 4 607 | 3 714 | 3 934 | 3 639 | 3 140 | 2 808 | 2 652 |
| Övriga rörelseintäkter | 479 | 603 | 632 | 624 | 833 | 537 | 574 |
| Rörelsekostnader | 4 724 | 4 312 | 4 510 | 4 401 | 4 024 | 3 299 | 3 328 |
| Handelsvaror | 2 381 | 2 074 | 2 218 | 2 054 | 1 620 | 1 531 | 1 511 |
| Övriga externa kostnader | 690 | 592 | 605 | 674 | 602 | 589 | 455 |
| Personalkostnader | 1 586 | 1 578 | 1 611 | 1 557 | 1 574 | 1 066 | 1 238 |
| Av- och nedskrivningar | 67 | 67 | 75 | 116 | 228 | 113 | 124 |
| Rörelseresultat | 362 | 6 | 56 | −138 | −50 | 45 | −101 |
| Finansiella poster | −29 | −47 | −45 | −51 | −2 | −2 | −9 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 29 | 47 | 47 | 51 | 2 | 2 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 333 | −41 | 11 | −189 | −52 | 42 | −110 |
| Resultat före skatt | 333 | −41 | 11 | −189 | −52 | 42 | −110 |
| Årets resultat | 333 | −41 | 11 | −189 | −52 | 42 | −110 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 829 | 496 | 621 | 604 | 646 | 978 | 712 |
| Anläggningstillgångar | 62 | 129 | 196 | 272 | 388 | 831 | 529 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 29 | 80 | 131 | 181 | 254 | 653 | 399 |
| Goodwill | 29 | 80 | 131 | 181 | 254 | 653 | 399 |
| Materiella anläggningstillgångar | 33 | 49 | 66 | 90 | 134 | 178 | 130 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 33 | 49 | 66 | 82 | 102 | 122 | 130 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | – | – | 0 | 8 | 32 | 56 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 768 | 367 | 424 | 333 | 258 | 148 | 183 |
| Varulager m.m. | 50 | 53 | 51 | 40 | 42 | 0 | 50 |
| Råvaror och förnödenheter | 50 | 53 | 51 | 40 | 42 | 0 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 231 | 215 | 305 | 163 | 105 | 112 | 94 |
| Kundfordringar | – | 0 | 123 | – | – | 0 | 29 |
| Övriga fordringar | 0 | 2 | 4 | 9 | 4 | 13 | 14 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 231 | 213 | 178 | 154 | 101 | 99 | 51 |
| Kassa och bank | 487 | 99 | 69 | 130 | 110 | 36 | 39 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 829 | 496 | 621 | 604 | 646 | 978 | 712 |
| Eget kapital | 188 | −145 | −103 | −114 | 75 | 127 | 51 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 333 | −41 | 11 | −164 | 25 | 77 | 1 |
| Balanserat resultat | −195 | −153 | −164 | 25 | −8 | 35 | 145 |
| Årets resultat | 333 | −41 | 11 | −189 | 33 | 42 | −110 |
| Långfristiga skulder | 406 | 414 | 402 | 396 | 376 | 605 | 1 |
| Skulder till kreditinstitut | 406 | 414 | 402 | 396 | 376 | 400 | 1 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 205 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 235 | 227 | 322 | 323 | 194 | 246 | 660 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | 0 | 382 |
| Leverantörsskulder | 39 | 36 | 94 | – | 0 | 50 | 128 |
| Skatteskulder | 0 | 4 | 6 | 3 | 1 | 1 | 7 |
| Övriga skulder | 83 | 66 | 67 | 126 | 43 | 45 | 60 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 113 | 122 | 155 | 193 | 151 | 151 | 84 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Företagsinteckningar | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 25 | 77 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 120 | 120 | 240 | 240 | 240 | 240 |
| Ackumulerade avskrivningar | 120 | 112 | 208 | 184 | 160 | 160 |
| Årets avskrivningar | 8 | 24 | 24 | 24 | – | – |
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 725 | 725 | 725 | 725 | 725 | 1 051 | 725 | 725 |
| Ackumulerade avskrivningar | 696 | 645 | 595 | 544 | 471 | 399 | 326 | 254 |
| Årets avskrivningar | 51 | 51 | 51 | 73 | 73 | 73 | 73 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 137 | 137 | 137 | 137 | 257 | 257 | 257 | 205 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 51 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 104 | 87 | 71 | 54 | 154 | 135 | 127 | 75 |
| Årets avskrivningar | 17 | 17 | 17 | 20 | 24 | 17 | 51 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 4 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LJURAGATAN 139, 603 51 NORRKÖPING
- Registrerat
- 2017-02-10
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bedriva restaurang och café
Bankgironummer
- 5184-5675
- RMJS INVEST AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Norrköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver restaurang och café i Norrköping. Företaget har sitt säte i Norrköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.