Start › Stockholms län › Bromma
COJA Vision AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 745 | 2 034 | 2 190 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 745 | 2 034 | 2 190 |
| Rörelsekostnader | 3 | 10 | 9 | −78 | 1 217 | 1 270 | 1 696 |
| Övriga externa kostnader | 3 | 10 | 9 | −90 | 300 | 318 | 346 |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 12 | 917 | 952 | 1 350 |
| Rörelseresultat | −3 | −10 | −9 | 78 | 528 | 764 | 494 |
| Finansiella poster | 35 | −145 | 24 | 2 | 217 | −29 | −2 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 25 | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 16 | −172 | 20 | 0 | 217 | −28 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 18 | 2 | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 32 | −155 | 15 | 80 | 745 | 735 | 492 |
| Bokslutsdispositioner | 125 | 54 | 0 | 142 | – | 0 | −125 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 125 | 54 | 0 | 142 | – | 0 | −125 |
| Resultat före skatt | 157 | −101 | 15 | 222 | 745 | 735 | 367 |
| Skatt på årets resultat | 30 | 11 | 4 | 48 | 148 | 164 | 80 |
| Årets resultat | 127 | −112 | 12 | 174 | 597 | 570 | 287 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 021 | 989 | 1 157 | 1 309 | 1 673 | 1 323 | 1 342 |
| Anläggningstillgångar | 692 | 974 | 975 | 975 | 800 | 269 | 300 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 692 | 974 | 975 | 975 | 800 | 269 | 300 |
| Andelar i koncernföretag | 582 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 526 | 175 | 175 | 0 | 269 | 300 |
| Andra långfristiga fordringar | 110 | 448 | 800 | 800 | 800 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 329 | 15 | 182 | 334 | 873 | 1 054 | 1 042 |
| Kortfristiga fordringar | 311 | 2 | 17 | 47 | 388 | 157 | 809 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 387 | 0 | 773 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | 0 | 103 | 0 |
| Övriga fordringar | 311 | 2 | 17 | 47 | 1 | 39 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 15 | 34 |
| Kassa och bank | 18 | 12 | 164 | 287 | 484 | 896 | 233 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 021 | 989 | 1 157 | 1 309 | 1 673 | 1 323 | 1 342 |
| Eget kapital | 980 | 853 | 964 | 1 053 | 1 044 | 767 | 647 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 930 | 803 | 914 | 1 003 | 994 | 717 | 597 |
| Balanserat resultat | 803 | 914 | 903 | 829 | 397 | 147 | 310 |
| Årets resultat | 127 | −112 | 12 | 174 | 597 | 570 | 287 |
| Obeskattade reserver | 0 | 125 | 179 | 179 | 321 | 321 | 321 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 125 | 179 | 179 | 321 | 321 | 321 |
| Kortfristiga skulder | 41 | 11 | 13 | 77 | 308 | 234 | 374 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 9 | 0 | 7 | 17 | 17 |
| Skatteskulder | 40 | 11 | 4 | 42 | 33 | 24 | 13 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 34 | 267 | 193 | 245 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 99 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 100 | 165 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 717 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den föreslagna utdelningen reducerar bolagets soliditet till 67,79 procent för 2021.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Den föreslagna utdelningen reducerar bolagets soliditet till 67,79 procent. Soliditeten är mot bakgrund av att bolagets verksamhet fortsatt bedrivs med lönsamhet betryggande. Likviditeten i bolaget bedöms kunna upprätthållas på en likaledes betryggande nivå. Styrelsens uppfattning är att den föreslagna utdelningen ej hindrar bolaget från Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 110 | 448 | 800 | 800 | 800 | 0 |
| Årets inköp | 16 | – | – | 0 | 800 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 355 | 172 | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 582 | 526 | 175 | 175 | 0 | 269 | 300 |
| Årets inköp | 56 | 351 | 0 | 175 | 0 | 469 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 269 | 500 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TJÄDERVÄGEN 30, 167 66 BROMMA
- Registrerat
- 2017-02-01
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT, HR och verksamhetsutveckling samt chartersegling.
Bankgironummer
- 5005-1804
- COJA VISION AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-04
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT, HR och verksamhetsutveckling, Företaget har sedan 2022 varit vilande.Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
I bokslutet upplöstes en periodiseringsfond på 125 000 SEK.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.