Start › Västra Götalands län › Trollhättan
Lauritz Consulting Group AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 121 | 2 846 | 543 | 440 | 211 | 189 | 194 | 89 |
| Nettoomsättning | 0 | 121 | 2 846 | 543 | 440 | 211 | 189 | 194 | 89 |
| Rörelsekostnader | 29 | 31 | 274 | 128 | 95 | 103 | 133 | 114 | 51 |
| Övriga externa kostnader | 29 | 24 | 239 | 121 | 78 | 103 | 121 | 114 | 39 |
| Personalkostnader | 0 | 7 | 34 | 8 | 17 | 0 | 12 | 0 | 12 |
| Rörelseresultat | −29 | 90 | 2 573 | 415 | 345 | 108 | 56 | 80 | 38 |
| Finansiella poster | 5 | 7 | 1 | 0 | – | – | – | 0 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 14 | 7 | 1 | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 9 | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | 97 | 2 573 | 415 | 345 | 108 | 56 | 80 | 40 |
| Resultat före skatt | −24 | 97 | 2 573 | 415 | 345 | 108 | 56 | 80 | 40 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 23 | 534 | 91 | 74 | 24 | 17 | 21 | 10 |
| Årets resultat | −24 | 74 | 2 039 | 324 | 271 | 84 | 39 | 60 | 30 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 962 | 1 755 | 3 373 | 654 | 510 | 203 | 162 | 167 | 90 |
| Anläggningstillgångar | 100 | 301 | 100 | – | – | – | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 301 | 100 | – | – | – | 0 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 100 | 301 | 100 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 862 | 1 454 | 3 273 | 654 | 510 | 203 | 162 | 167 | 90 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 208 | 1 | 316 | 0 | 0 | 17 | 21 | 10 | 0 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 315 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 208 | 1 | 1 | 0 | 0 | 17 | 21 | 10 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 500 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 500 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 654 | 953 | 2 957 | 654 | 510 | 186 | 142 | 157 | 90 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 962 | 1 755 | 3 373 | 654 | 510 | 203 | 162 | 167 | 90 |
| Eget kapital | 940 | 1 163 | 2 089 | 374 | 321 | 134 | 99 | 110 | 80 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 890 | 1 113 | 2 039 | 324 | 271 | 84 | 49 | 60 | 30 |
| Balanserat resultat | 913 | 1 039 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −24 | 74 | 2 039 | 324 | 271 | 84 | 39 | 60 | 30 |
| Kortfristiga skulder | 23 | 592 | 1 283 | 281 | 188 | 69 | 64 | 57 | 10 |
| Skatteskulder | 23 | 557 | 625 | 165 | 98 | 41 | 38 | 31 | 10 |
| Övriga skulder | 0 | 35 | 658 | 116 | 91 | 28 | 26 | 27 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 320 | 200 | 1 000 | 324 | 271 | 84 | 49 | 50 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 320 | 200 | 1 000 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 271 | 84 | 49 | 60 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Aktiviteten i bolaget har legat nära 0% under 2025, beräknas öka något under 2026.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har ej bedrivit aktivt försäljningsarbete under året varför intäkterna kraftigt minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Tillgänglig kapacitet tillsammans med en stor efterfrågan av företagets tjänster gör 2023 till ett exceptionellt år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Efterfrågan av bolagets kompetens har ökat jämfört med tidigare år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 301 | 100 |
Om bolaget
- Adress
- KAGGETORPSVÄGEN 376 A, 461 41 TROLLHÄTTAN
- Registrerat
- 2017-01-21
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultation inom företagsutveckling, ekonomi, styrelse- och organisationstjänster samt handel med värdepapper, investeringar i andra bolag, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 508-8653
- Lauritz Consulting Group AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-18
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultation inom företagsutveckling, ekonomi, styrelse- och organisationstjänster åt företag främst i västsverige. Bolaget har sitt säte i Trollhättan.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.