Start › Stockholms län › Huddinge
Taudi Group AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | −58 | 480 | 480 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 480 | 480 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −58 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 47 | 28 | 1 979 | 24 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 1 888 | −5 |
| Övriga externa kostnader | 47 | 28 | 91 | 29 |
| Rörelseresultat | −105 | 452 | −1 499 | −24 |
| Finansiella poster | 3 258 | 411 | 4 857 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 3 258 | 411 | 4 753 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 105 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 152 | 863 | 3 358 | −25 |
| Resultat före skatt | 3 152 | 863 | 3 358 | −25 |
| Skatt på årets resultat | 339 | – | – | – |
| Årets resultat | 2 813 | 863 | 3 358 | −25 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 110 | 5 195 | 4 959 | 1 996 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 351 | 35 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 351 | 35 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 | 351 | 35 |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 110 | 5 195 | 4 608 | 1 961 |
| Varulager m.m. | 0 | 58 | 58 | 1 944 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 58 | 58 | 1 944 |
| Kortfristiga fordringar | 7 218 | 5 045 | 3 175 | 1 |
| Övriga fordringar | 7 114 | 4 941 | 3 071 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 104 | 104 | 104 | 0 |
| Kassa och bank | 892 | 91 | 1 375 | 17 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 110 | 5 195 | 4 959 | 1 996 |
| Eget kapital | 6 248 | 3 678 | 3 412 | 54 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 6 198 | 3 628 | 3 362 | 4 |
| Balanserat resultat | 3 385 | 2 765 | 4 | 28 |
| Årets resultat | 2 813 | 863 | 3 358 | −25 |
| Långfristiga skulder | 1 516 | 1 516 | 1 519 | 1 900 |
| Övriga skulder | 1 516 | 1 516 | 1 519 | 1 900 |
| Kortfristiga skulder | 346 | 0 | 29 | 42 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 339 | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 29 | 42 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 597 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 597 | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | – | 597 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 351 | 35 | 35 |
| Årets inköp | 316 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- STORSKIFTESVÄGEN 81, 141 39 HUDDINGE
- Registrerat
- 2017-01-16
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva ett produkt- och tjänsteutbud av rengöring, beläggning och renovering av tak samt husfasader, renovering av fastigheter och byggnadsrörelse inom såväl privat- som offentlig sektor, fastighetsförvaltning, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5191-9520
- Milvio AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva ett produkt- och tjänsteutbud av rengöring, beläggning och renovering av tak samt husfasader, renovering av fastigheter och byggnadsrörelse inom såväl privat- som offentlig sektor, fastighetsförvaltning, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Spray For Life i Sverige AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Spray For Life i Sverige AB; Organisationsnummer=559182-1276; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1