Start › Stockholms län › Huddinge
AugustFilm AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 456 | 830 | 1 907 | 1 292 | 1 027 | 1 291 | 1 243 | 886 | 1 325 |
| Nettoomsättning | 456 | 805 | 1 907 | 1 293 | 1 027 | 1 226 | 1 243 | 886 | 1 325 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 25 | 0 | −1 | 0 | 65 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 522 | 774 | 1 968 | 1 101 | 1 060 | 1 019 | 1 165 | 816 | 1 258 |
| Råvaror och förnödenheter | 52 | 88 | 899 | 194 | 212 | 218 | 142 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | – | 55 | 250 |
| Övriga externa kostnader | 156 | 350 | 282 | 259 | 178 | 172 | 264 | 147 | 150 |
| Personalkostnader | 307 | 334 | 784 | 639 | 635 | 596 | 732 | 588 | 830 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 1 | 2 | 8 | 35 | 33 | 27 | 27 | 27 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | −66 | 56 | −61 | 191 | −33 | 272 | 78 | 71 | 68 |
| Finansiella poster | 0 | 2 | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 4 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −66 | 59 | −62 | 189 | −34 | 271 | 77 | 69 | 66 |
| Bokslutsdispositioner | 35 | −15 | 70 | −40 | 38 | −69 | −20 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 35 | −15 | 70 | −40 | 38 | −69 | −20 | – | – |
| Resultat före skatt | −31 | 44 | 8 | 149 | 4 | 203 | 57 | 69 | 66 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 11 | 6 | 32 | 3 | 44 | 13 | 15 | 15 |
| Årets resultat | −31 | 33 | 2 | 117 | 1 | 159 | 45 | 54 | 51 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 266 | 285 | 401 | 647 | 360 | 541 | 408 | 292 | 366 |
| Anläggningstillgångar | 26 | 33 | 0 | 2 | 10 | 45 | 53 | 80 | 106 |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 | 33 | 0 | 2 | 10 | 45 | 53 | 80 | 106 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 26 | 33 | 0 | 2 | 10 | 45 | 53 | 80 | 106 |
| Omsättningstillgångar | 240 | 252 | 401 | 644 | 350 | 496 | 354 | 213 | 260 |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 107 | 223 | 192 | 32 | 27 | 47 | 128 | 128 |
| Kundfordringar | 0 | 31 | 156 | 106 | 25 | 0 | 43 | 119 | 125 |
| Övriga fordringar | 52 | 75 | 65 | 34 | 4 | 4 | 4 | 1 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 3 | 52 | 3 | 24 | 0 | 7 | 3 |
| Kassa och bank | 188 | 145 | 178 | 453 | 318 | 469 | 308 | 85 | 132 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 266 | 285 | 401 | 647 | 360 | 541 | 408 | 292 | 366 |
| Eget kapital | 130 | 162 | 129 | 247 | 130 | 259 | 100 | 105 | 101 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 80 | 112 | 79 | 197 | 80 | 209 | 50 | 55 | 51 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | 112 | 79 | 77 | 80 | 79 | 50 | 5 | 1 | 0 |
| Årets resultat | −31 | 33 | 2 | 117 | 1 | 159 | 45 | 54 | 51 |
| Obeskattade reserver | 0 | 35 | 20 | 90 | 50 | 88 | 20 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 35 | 20 | 90 | 50 | 88 | 20 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 135 | 88 | 252 | 310 | 181 | 194 | 288 | 187 | 265 |
| Leverantörsskulder | 10 | 0 | 19 | 52 | – | – | – | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 9 | – | 16 | 16 | 20 | 24 | 17 | 31 | 15 |
| Övriga skulder | 110 | 43 | 122 | 165 | 85 | 74 | 178 | 144 | 172 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 45 | 96 | 77 | 75 | 95 | 92 | 13 | 77 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 120 | – | 100 | – | 50 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | – | 120 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 80 | 209 | – | 55 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettooomsättningen har minskat med mer än 30% på grund av att ledamoten arbetat i mindre omfattning under detta räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettooomsättningen har minskat med mer än 30% på grund av att ledamoten arbetat i mindre omfattning under detta räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga färra uppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framfår av efterföljande balans- och resultaträkning med tillhörande noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 | 2024-01-31 | 2023-01-31 | 2022-01-31 | 2021-01-31 | 2020-01-31 | 2019-01-31 | 2018-01-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 192 | 192 | 158 | 158 | 158 | 158 | 133 | 133 | 133 |
| Årets inköp | – | 34 | – | – | – | 25 | – | – | 133 |
| Ackumulerade avskrivningar | 166 | 159 | 158 | 156 | 148 | 113 | 80 | 53 | 27 |
| Årets avskrivningar | 7 | 1 | 2 | 8 | 35 | 33 | 27 | 27 | 27 |
Om bolaget
- Adress
- LAGGKÄRLSVÄGEN 32 A, 141 59 HUDDINGE
- Registrerat
- 2017-01-03
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva filmverksamhet.
Bankgironummer
- 466-9990
- AUGUSTFILM AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-28
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom film. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.