Start › Uppsala län › Uppsala
UE Dricksvattenteknik AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 130 | 290 | 1 280 | 836 | 574 | 1 059 | 1 075 | 440 |
| Nettoomsättning | 0 | 130 | 290 | 1 280 | 836 | 574 | 1 059 | 1 075 | 440 |
| Rörelsekostnader | 144 | 172 | 199 | 266 | 255 | 203 | 310 | 227 | 61 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 86 | 93 | 24 | 39 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 34 | 56 | 65 | 56 | 51 | 73 | 180 | 185 | 40 |
| Personalkostnader | 111 | 117 | 128 | 117 | 100 | 94 | 80 | 30 | 21 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 6 | 6 | 12 | 12 | 12 | 11 | 0 |
| Rörelseresultat | −144 | −43 | 91 | 1 014 | 581 | 371 | 749 | 848 | 379 |
| Finansiella poster | 5 | 1 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −140 | −41 | 91 | 1 014 | 581 | 371 | 749 | 848 | 379 |
| Bokslutsdispositioner | 310 | 212 | 0 | −254 | −145 | −93 | −187 | −212 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 310 | 212 | 0 | −254 | −145 | −93 | −187 | −212 | 0 |
| Resultat före skatt | 170 | 171 | 91 | 760 | 436 | 278 | 562 | 636 | 379 |
| Skatt på årets resultat | 40 | 43 | 22 | 157 | 90 | 60 | 121 | 141 | 87 |
| Årets resultat | 130 | 128 | 69 | 603 | 345 | 218 | 442 | 495 | 292 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 504 | 1 907 | 2 201 | 2 401 | 1 788 | 1 442 | 1 430 | 1 282 | 528 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 6 | 12 | 24 | 35 | 17 | 28 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 6 | 12 | 24 | 35 | 17 | 28 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 6 | 12 | 24 | 35 | 17 | 28 |
| Omsättningstillgångar | 1 504 | 1 907 | 2 201 | 2 395 | 1 776 | 1 418 | 1 394 | 1 265 | 500 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 101 | 95 | 165 | 249 | 125 | 196 | 109 | 45 |
| Kundfordringar | 0 | 31 | 28 | 105 | 169 | 54 | 162 | 92 | 45 |
| Övriga fordringar | 19 | 70 | 67 | 60 | 80 | 71 | 34 | 17 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 481 | 1 807 | 2 106 | 2 231 | 1 527 | 1 293 | 1 199 | 1 157 | 455 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 504 | 1 907 | 2 201 | 2 401 | 1 788 | 1 442 | 1 430 | 1 282 | 528 |
| Eget kapital | 1 107 | 1 176 | 1 248 | 1 374 | 960 | 798 | 765 | 837 | 342 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 057 | 1 126 | 1 198 | 1 324 | 910 | 748 | 715 | 787 | 292 |
| Balanserat resultat | 926 | 998 | 1 129 | 722 | 564 | 531 | 273 | 292 | 0 |
| Årets resultat | 130 | 128 | 69 | 603 | 345 | 218 | 442 | 495 | 292 |
| Obeskattade reserver | 369 | 679 | 891 | 891 | 637 | 492 | 399 | 212 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 369 | 679 | 891 | 891 | 637 | 492 | 399 | 212 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 28 | 52 | 61 | 136 | 191 | 152 | 266 | 233 | 186 |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 0 | 62 | 31 | 0 | 28 | 4 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 41 | – | – | 0 | 20 | 84 |
| Övriga skulder | 8 | 27 | 39 | 11 | 140 | 132 | 221 | 198 | 96 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 21 | 22 | 22 | 20 | 19 | 17 | 12 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 200 | 200 | 195 | 188 | 184 | 184 | 514 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 324 | 910 | 748 | 715 | 787 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat markant jämfört med föregående år, men ligger fortfarande betydligt lägre än åren dessförinnan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets omsättning har detta år minskat med 46 % jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronavisuset har även efter balansdagen haft en betydande negativ påverkan på företagets verksamhet. Företagets omsättning har minskat påtagligt jämfört med tidigare år. Styrelsen följer aktivt utvecklingen av virusutbrottet och kommer att vidtaga åtgärder för att begränsa effekten på bolagets verksamhet så långt det är möjligt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 58 | 58 | 58 | 58 | 58 | 58 | 58 | 28 | 28 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 30 | 0 | 28 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 58 | 58 | 58 | 52 | 46 | 35 | 23 | 11 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 6 | 6 | 12 | 12 | 12 | 11 | – |
Om bolaget
- Adress
- STÖVARVÄGEN 1 A, 756 46 UPPSALA
- Registrerat
- 2017-01-02
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom vatten och miljöteknik med angränsande tekniker, ävensom förvaltning av fast och lös egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5180-3419
- UE Dricksvattenteknik AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom dricksvattenförsörjning. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.