Start › Stockholms län › Stockholm
Vanadis Food Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 7 646 | 8 102 | 6 869 | 3 311 |
| Nettoomsättning | 6 700 | 8 102 | 6 869 | 3 311 |
| Övriga rörelseintäkter | 946 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 506 | 8 657 | 7 045 | 3 645 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 038 | 3 008 | 2 420 | 1 318 |
| Handelsvaror | 185 | 46 | 128 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 631 | 1 823 | 1 478 | 531 |
| Personalkostnader | 3 521 | 3 645 | 2 886 | 1 705 |
| Av- och nedskrivningar | 131 | 134 | 134 | 91 |
| Rörelseresultat | 140 | −554 | −176 | −334 |
| Finansiella poster | −179 | −159 | −65 | −3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 179 | 159 | 65 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | −714 | −241 | −336 |
| Resultat före skatt | −39 | −714 | −241 | −336 |
| Årets resultat | −39 | −714 | −241 | −336 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 783 | 479 | 643 | 574 |
| Anläggningstillgångar | 284 | 415 | 549 | 505 |
| Materiella anläggningstillgångar | 179 | 310 | 444 | 505 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 8 | 10 | 15 | 20 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 172 | 300 | 429 | 485 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 105 | 105 | 105 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 105 | 105 | 105 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 499 | 63 | 93 | 69 |
| Kortfristiga fordringar | 291 | −4 | −50 | 32 |
| Kundfordringar | 184 | 97 | −31 | 9 |
| Övriga fordringar | 71 | −106 | −24 | 72 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 36 | 6 | 4 | −49 |
| Kassa och bank | 208 | 67 | 143 | 37 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 783 | 479 | 643 | 574 |
| Eget kapital | −990 | −1 041 | −328 | −86 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −1 040 | −1 091 | −378 | −136 |
| Balanserat resultat | −1 001 | −378 | −136 | 200 |
| Årets resultat | −39 | −714 | −241 | −336 |
| Långfristiga skulder | 412 | 416 | 451 | −1 |
| Skulder till kreditinstitut | 133 | – | – | – |
| Övriga skulder | 278 | 416 | 451 | −1 |
| Kortfristiga skulder | 1 361 | 1 104 | 520 | 662 |
| Leverantörsskulder | 382 | 899 | 322 | 489 |
| Skatteskulder | – | −1 | – | – |
| Övriga skulder | 909 | 136 | 127 | 172 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 70 | 70 | 70 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −1 040 | −1 091 | −378 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 90 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsminskningen 17 %, p g a coronavirusets spridning i samhället, har varit ett väsentligt avbräck i vår restaurangverksamhet under året. Både begränsingar av öppethållandet och antalet tillåtna gäster i restauranglokalen, har haft en stor ekonomisk inverkan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 643 | 643 | 643 | 570 |
| Årets inköp | – | – | 73 | 570 |
| Ackumulerade avskrivningar | 471 | 343 | 214 | 86 |
| Årets avskrivningar | 129 | 129 | 129 | 86 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Årets inköp | – | – | 20 | 26 |
| Ackumulerade avskrivningar | 18 | 15 | 10 | 5 |
| Årets avskrivningar | 3 | 5 | 5 | 5 |
Om bolaget
- Adress
- VANADISPLAN 2, 113 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-12-30
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva restaurangverksamhet, catering samt äga och förvalta restaurangrörelser samt bedriva import och export av livsmedel och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5179-8304
- Vanadis Food Aktiebolag
kontrollerat 2026-10-15 - 531-4125
- Vanadis Food Aktiebolag
kontrollerat 2026-10-15
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-05
- Annonser totalt
- 12
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2021-12-31
- Senaste annonsen
- 2024-06-18
Annonser per år
| År | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Annonser | 1 | 4 | 4 | 3 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2020
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget ska bedriva restaurangverksamhet, catering samt äga och förvalta restaurangrörelser samt bedriva import och export av livsmedel och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.