Start › Skåne län › Landskrona
Winluks AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 353 | 79 | 967 | 849 | 635 | 420 |
| Nettoomsättning | 1 353 | 79 | 1 226 | 664 | 582 | 420 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | 0 | −260 | 100 | 53 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 | 85 | – | – |
| Rörelsekostnader | 893 | 254 | 740 | 869 | 711 | 391 |
| Råvaror och förnödenheter | 12 | 22 | 28 | – | – | – |
| Handelsvaror | 745 | 144 | 567 | 457 | 626 | 181 |
| Övriga externa kostnader | 121 | 77 | 134 | 72 | 41 | 210 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 329 | 33 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 11 | 11 | 11 | 11 | 0 |
| Rörelseresultat | 459 | −175 | 227 | −20 | −76 | 29 |
| Finansiella poster | −2 | 1 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 457 | −174 | 227 | −21 | −76 | 29 |
| Resultat före skatt | 457 | −174 | 227 | −21 | −76 | 29 |
| Skatt på årets resultat | 61 | 0 | 31 | – | – | – |
| Årets resultat | 396 | −174 | 196 | −21 | −76 | 29 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 471 | 124 | 334 | 347 | 456 | 344 |
| Anläggningstillgångar | 16 | 11 | 22 | 33 | 43 | 54 |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 | 11 | 22 | 33 | 43 | 54 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 16 | 11 | 22 | 33 | 43 | 54 |
| Omsättningstillgångar | 455 | 113 | 312 | 314 | 413 | 290 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 260 | 160 | 107 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 260 | 160 | 107 |
| Kortfristiga fordringar | 48 | 10 | 6 | 22 | 21 | 0 |
| Kundfordringar | 45 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 4 | 10 | 6 | 22 | 1 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 20 | 0 |
| Kassa och bank | 407 | 104 | 307 | 32 | 231 | 183 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 471 | 124 | 334 | 347 | 456 | 344 |
| Eget kapital | 395 | −2 | 272 | 76 | 97 | 173 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 345 | −52 | 222 | 26 | 47 | 123 |
| Balanserat resultat | −52 | 122 | 26 | 47 | 123 | 94 |
| Årets resultat | 396 | −174 | 196 | −21 | −76 | 29 |
| Långfristiga skulder | 37 | 104 | 31 | 270 | 346 | 158 |
| Övriga skulder | 37 | 104 | 31 | 270 | 346 | 158 |
| Kortfristiga skulder | 40 | 21 | 31 | 0 | 13 | 13 |
| Leverantörsskulder | 11 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 29 | 21 | 31 | – | 0 | 3 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 13 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 100 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 26 | 47 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökande kundkrets genom marknadsföring.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av företaget sista halv år blev ej aktivt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av bra marginal i försäljning av varuförsäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av företaget har ökat med marknadsföring och flera kunder har ankommit.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 74 | 54 | 54 | 54 | 54 | 54 | 54 |
| Årets inköp | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 58 | 43 | 33 | 22 | 11 | – | – |
| Årets avskrivningar | 15 | 11 | 11 | 11 | 11 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- DUVSTIGEN 21, 261 41 LANDSKRONA
- Registrerat
- 2016-12-29
- Bransch
- Elinstallationer
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet skall vara import och handel med inredning såsom markiser och glaspartier och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 435-2019
- Normplus Sweden AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-01
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inomimport och handel med inredning såsom markise och glaspartier. Företaget har sitt säte i Landskrona.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.