Hårstudion Mik'z AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 562 | 3 441 | 3 341 | 3 181 | 2 833 | 2 838 | 2 684 | 2 475 |
| Nettoomsättning | 3 457 | 2 734 | 2 843 | 2 707 | 2 202 | 2 100 | 2 038 | 2 085 |
| Övriga rörelseintäkter | 104 | 707 | 498 | 474 | 631 | 738 | 646 | 391 |
| Rörelsekostnader | 3 618 | 3 304 | 3 128 | 3 127 | 2 891 | 2 764 | 2 732 | 2 473 |
| Handelsvaror | 614 | 545 | 565 | 582 | 691 | 783 | 635 | 523 |
| Övriga externa kostnader | 791 | 824 | 754 | 799 | 735 | 626 | 672 | 627 |
| Personalkostnader | 2 182 | 1 904 | 1 791 | 1 722 | 1 430 | 1 322 | 1 392 | 1 285 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 32 | 17 | 24 | 34 | 33 | 33 | 37 |
| Rörelseresultat | −57 | 137 | 213 | 54 | −58 | 74 | −47 | 3 |
| Finansiella poster | −2 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | – | 0 | 0 | – | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −59 | 137 | 214 | 54 | −58 | 74 | −47 | 2 |
| Bokslutsdispositioner | 48 | −35 | −54 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 48 | −35 | −54 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −11 | 102 | 160 | 54 | −58 | 74 | −47 | 2 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 22 | 33 | 2 | 0 | 4 | – | – |
| Årets resultat | −11 | 80 | 127 | 52 | −58 | 70 | −47 | 2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 787 | 923 | 724 | 495 | 395 | 403 | 308 | 290 |
| Anläggningstillgångar | 42 | 74 | 40 | 57 | 80 | 100 | 133 | 115 |
| Materiella anläggningstillgångar | 42 | 74 | 40 | 57 | 80 | 100 | 133 | 115 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 42 | 74 | 40 | 57 | 80 | 100 | 133 | 115 |
| Omsättningstillgångar | 745 | 850 | 684 | 439 | 314 | 303 | 175 | 175 |
| Varulager m.m. | 155 | 219 | 65 | 52 | 52 | 62 | 65 | 83 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 155 | 219 | 65 | 52 | 52 | 62 | 65 | 83 |
| Kortfristiga fordringar | 156 | 224 | 90 | 67 | 111 | 107 | 104 | 93 |
| Kundfordringar | 39 | 47 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 15 | 71 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 101 | 106 | 90 | 67 | 110 | 107 | 104 | 92 |
| Kassa och bank | 433 | 407 | 529 | 319 | 151 | 134 | 6 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 787 | 923 | 724 | 495 | 395 | 403 | 308 | 290 |
| Eget kapital | 184 | 254 | 243 | 116 | 64 | 122 | 51 | 40 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 134 | 204 | 193 | 66 | 14 | 72 | 1 | −10 |
| Balanserat resultat | 145 | 123 | 66 | 14 | 72 | 1 | 49 | −12 |
| Årets resultat | −11 | 80 | 127 | 52 | −58 | 70 | −47 | 2 |
| Obeskattade reserver | 40 | 88 | 54 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 40 | 88 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 562 | 581 | 427 | 379 | 331 | 281 | 257 | 251 |
| Förskott från kunder | 41 | 38 | 40 | 47 | 52 | 38 | 16 | 16 |
| Leverantörsskulder | 55 | 99 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 58 | 41 | 19 | 15 | 4 | – | – |
| Övriga skulder | 266 | 240 | 198 | 154 | 135 | 103 | 102 | 144 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 202 | 146 | 148 | 159 | 130 | 137 | 140 | 90 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 59 | 70 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 66 | 14 | 72 | 1 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 59 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 681 | 681 | 615 | 615 | 615 | 615 | 615 | 600 | 600 | 600 |
| Årets inköp | 0 | 65 | 0 | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | – | −15 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 634 | 607 | 576 | 559 | 559 | 535 | 535 | 500 | 500 | 467 |
| Årets avskrivningar | 32 | 32 | 17 | – | 24 | – | 34 | – | 33 | – |
| Återförda avskrivningar | 607 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TOPPLOCKSGATAN 11 A, 212 41 MALMÖ
- Registrerat
- 2016-12-29
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva frisörverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5895-4918
- HÅRSTUDION MIK Z AB
kontrollerat 2026-10-15
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 4
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-01-21
- Senaste annonsen
- 2023-04-20
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Annonser | 2 | 2 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är i Malmö Kommun Skåne län.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är frisörverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.